valud seljas,tuharas,reies 06.05.06 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Tere!Olen37.a naine.Märtsis sain peale närviarstil ja kompuuteruuringul käimist diagnoosiks:radikulopathia L5 sin.discog. ja discopathia L4/L5 medialis.
Eelnesid tugevad valud selja alaosas,tuharas,reies,mis kiirgus põlveni(vasak pool).Käimisel valu väike,lamades-magades talumatu.Pikad unetud ööd enne ja pärast arstil käike.L4/5 lülivahemikus diski mediaalne protrusioon 5mm-selgitati igati asja,öeldi,et liiga vähe nihkunud-op.ei vaja.Olen nõus,aga kuidas valudest lahti saada?!Määrati taastusravi pakett kohalikus haiglas 2nädalat,läks justkui paremaks veidi.Sain isegi magada normaalselt.Nüüd ainult 2nädalat sellest möödas ja jälle tugevad valud samades kohtades.Arst kirjutas Tramadoli,et võtaksin,kui valutab,aga valutab ju kogu aeg!Perearst laidab selle rohu maha,et liiga kange ja tekitab sõltuvust.Õhtul saangi ainult võtta,muidu oleks nagu kogu aeg "laksu all".Muud valuvaigistid ei aita.Kas nii peangi kogu elu veetma!?Keegi ei ole andnud vastust konkreetselt,ometi on arstidel nii palju kogemusi,ootaks ju ausat-mis siis,et julma vastust.Olen terve elu tegelenud tansimise,kergejõustiku aladega,ujumisega.Tervislik toitumine ja-elviisid.Ülekaalu pole kunagi olnud,ka nüüd-162cm pikkus ja 52kg kaal.Viimased 5 aastat regulaarselt aeroobika,ujumine,suvel,jalgratas.Ka kogu haiguse perioodil.Hullemaks ei läinud.Nii,et lihased igati treenitud,kõik lihased peaksid teineteist toetama-abistama.Taastusravis näidati harjutusi,mida tegema pean kogu aeg,teengi püüdlikult.Kodus teen tasakesi majapidamistöid,olen instrueeritud teatud liigutuste ohtlikusest jne.Mida edasi-kas jätkan nende samade tablettidega surmani ja kas see valu jääbki kestma?Olen suht suure valutaluvusega,mitte pillija,aga see värk hakkab juba mõistusele.Kodune elu kannatab ka igas mõttes,kui naine on kogu aeg haige ja väsinud...ja ei saa ennast õieti liigutadagi voodis,mis siis veel muust rääkida jpms.Töö on lihtne-saan istuda seista jakõndida,aga õhtuks ikka tagumik ja jalad valutavad ja surisevad.Tundetust pole veel esinenud jalgadel,küll aga tõmblevad parema jala varbad kogu aeg,kuigi see jalg ei valuta .Arst ei osanud sellele vastust anda.Miks see nii on?Äkki oskate nõu anda või oma kogemustele toetudes rääkida,kuidas teistel samalaadsetel patsientidel on läinud-millest abi saanud-mida proovinud.

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Igal haigusel on oma põhjus, sellest tulenevalt ka kulg ja tagajärg mida ei anna muuta emotsionaalsete väidetega. Lülidevahelise kõhrketta väljasopistus vigastab osaliselt jalanärvi ja põhjustab eeltoodud vaevusi. Kui asend või tööliigutus põhjustab korduvat närvi traumeerimist siis ka paranemine lükkub, haigus võib süveneda ja vaevused intensiivistuda. Tuleb tõenäoliselt vahetada magamisaset, vältida teadlikult asendeid mis tekitavad jalavalu. Haigus paraneb tavaliselt kuudega iseeneslikult ja opereerida on vaja harva. Täpsemaks prognoosiks tulge visiidile.

Dr. Ain Pajos