valu vasakus õlas ja käsivarres 26.11.03 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Tere.
Olen 49-aastane naine, tervisega pole probleeme olnud ja kui ka mõni väike häda on, siis mõtlen, et küll läheb ise üle ja siiani on läinud ka. Aga viimasel ajal (ilmselt vanusest tingituna), on vasakus õlas, küünarnuki juures ja käsivarre lihastes aeg-ajalt tuim valu. Tunda annab ka siis, kui vasakut kätt millegipärast rohkem pingutan. Alguses tundus, nagu oleks asi õlaliigeses (õlaringide puhul ragiseb), kuid nüüd näib rohkem närvipõletiku moodi. Kuna istun päev läbi arvuti taga ja õhtuks on mõnikord kael ja õlad päris kanged, olen püüdnud pisut võimelda. Teatud jagu aitab ka, aga päris ära pole valu kadunud. Kas see võiks tõhusama võimlemise puhul ka ise üle minna või peaksin siiski arsti juurde minema? Selleks pole tegelikult ei aega ega tahtmist, sest olulisel määral see väike valu mind ei sega. Küsimus ainult selles, et äkki tekivad minu laiskuse tõttu mingid pöördumatud muudatused, mida oleks pidanud kohe aktiivselt ravima hakkama. Käisin suvel ka töötervishoiu arsti juures, kuid ta ei soovitanud mul midagi erilist ette võtta ja mul jäi mulje, et erilist probleemi pole.
Ette tänades,
Karmen

Arst vastas:

dr Katrin Kaarna

Neuroloog

Päevakirurgia Erakliinik Medex

Tere,

Aitäh küsimuse eest.
Teie kirjast selgub, et Teid on tõenäoliselt tabanud tüüpiline bürootöötaja haigus, kelle tööpäev põhiliselt möödub arvuti taga, paljuski sundasendis kaelale ja õlavöötmele.
Sellest tingituna tekivad nn. lihaspinge valud, mis oma olemuselt on lihaste kinnituskohtade ülekoormuse ( koormus võib olla ka sundasend, mitte ainult ülepingutus) tulemus. Lihaste kinnituskohad kõõlustele ja luudele muutuvad valulikuks ja selle tagajärjel hoitakse valulikku liigest/ kätt veel rohkem pinges ja sundasendis.
Valud on tavaliselt teatud asendiga seotud, kuid raskematel juhtudel võivad valutada igas asendis.
Raviks on siin aga aginult üks soovits: võimelda ja liigutada iga päev ja mitte ainult valusat ja haiget liigest/ jäset, vaid kõikide lihasgruppide süstemaatiline aktiviseerimine.
Kui Te tunnete, et võimlemisharjutuste sooritamisel jääb esialgu oskustest puudud, pöörduge perearsti poole, kes saab teid suunata taastusravile, kus õpetatakse teid esialgu instrulktori juhendamisel õigeid võimlemisharjutusi õige koormusega tegema.
Kui valulikud lihased- liigesed sooja taluvad, võite teha ka soojendusprotseduure kodus. Samuti aitavad leevendada valu mitmesugused valuvaigistava toimega kreemid ja geelid ( fastum, Voltaren. emulgel; Diclofenac). Kui aga valu väga tugevaks muutub, pöörduge ikkagi oma perearsti poole, kes vajadusel osakb teile soovitada teile kõige paremat valu leevendavat ravimit.

Parimate tervitustega ja edu iga päeva võimlemisharjutuste sooritamises,
Teie arst