Valud puusaliigeses 23.02.06 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Lp doktor Otsalt!

Töötan Luksemburgis. Siia saabumisest alates on mind kiusanud üks tervisehäda, mida siiani pole osatud diagnoosida.
See avaldub selles, et mul hakkab öösel magades parem puusaliiges valutama. Algul ei saanud magada paremal küljel, hiljem enam ka vasakul küljel mitte. On aidanud see, et püüan magada kõhuli või seljali, viimast nii sirgete kui kõverdatud jalgadega. Alati ei aita ka see. Siis tuleb üles tõusta ja umbes poolt tundi toolil istuda, pärast seda saab enamasti kuigivõrd jälle magada. Valu ei ole eriti tugev, aga magada ei lase.
Päeval seda enamasti ei tunne. Siiski vahel, eriti viimasel ajal, on olnud ka päeval kerget valutunnet. Üks tüüpiline asend on, kui istun parem jalg üle põlve visatud - siis algavad tihtipeale paremas puusas närvivalutuiked. Veel on puus hakanud valutama pikemalt töölaua taga või autoroolis istudes; pikemalt kõndides; pärast istumist üles tõustes, kusjuures pärast mõningast kõndimist jääb valu üle; pärast basseinis ujumas käimist (närvituiked paar tundi).
Olen käinud siinsete arstide juures, neelanud mitmeid erinevaid põletikuvastaseid tablette, mis ei ole aidanud, ja teinud mitmeid uuringuid. Puusast tehtud röntgenipilt ei näidanud midagi. Eestis tehtud vereproov ei näidanud midagi (vist ainult seda, et reumaatilist põletikku ei ole). Kallis IMR uuring näitas, et puusaliigese kõhred on paarist kohast kergelt kulunud. Sintograafia (saksa keeles Skelettszintigraphie, süstitakse kergelt radioaktiivset lahust) ei näidanud, et puusas midagi viga oleks.
Puusaliigese liikuvus on hea, tegelikult parem kui vasakul puusal. Liikumist mu häda üldiselt ei sega. Praegu käin pidevalt võimlas jõuharjutusi tegemas ja velopukil väntamas. Sügisel käisin rattaga sõitmas ja ujumas.
Täiendavad andmed. Olen 49-aastane mees. Mu parem põlveliiges on väga vilets. Seda on kolm korda opereeritud, mõlemad meniskid eemaldatud, kõhredel on 3. ja 4. astme kulumine. Jalg ei lähe enam päriselt sirgu ja on seetõttu teisest jalast kriipsuvõrra lühem. (Samas - põlv mul öösel ei valuta ja kardab ainult füüsilist koormust. Joosta ja hüpata ma enam hästi ei saa. Puus, vastupidi, füüsilist koormust ei karda.)
Paar-kolm kuud piinasid mind väikesed lokaalsed radikuliidid (selg, rinnakorv), mis tekkisid äärmiselt kergesti. Viimane kuu aega ei ole neid õnneks olnud.
10-15 aastat tagasi oli mul kuude kaupa praegusega mõneti sarnane häda selgrooga: magades see "vajus ära" ja hakkas valutama. Pidin igal varahommikul tõusma ja u. ½ tundi sirgelt istuma, seejärel sai jälle edasi magada. Arstid mind aidata ei osanud, aga millegipärast läks see viga üle ega ole enam kordunud.

Kas eeltoodu põhjal oleks võimalik kasvõi mingeid üldisemaid oletusi teha? Näiteks kas põhjus võiks olla selgroos või pigem siiski puusaliigeses, kas see võiks olla ortopeediline või pigem neuroloogiline probleem? Kas Teie praktikas on midagi sellesarnast olnud?

Arst vastas:

dr Katrin Kaarna

Neuroloog

Päevakirurgia Erakliinik Medex

Kahjuks on Teie küsimusele üheselt raske vastata. Toodud andmete põhjal oskan öelda vaid, et tegemist mitmete asjaolude kokkulangemisega. Minu arvates on peamine põhjus Teie vaevuste tekkimisel Teie põlv - kuna üks jalg on teieset pisut lühem, olete Te pidevalt n.ö. sundasendis. See omakorda põhjustab teatud lihaste ülepinget ja ka teiste liigeste ülekoormust. See on minu arvates Teie vaevuste põhjus ning see on rohkem ortopeediline probleem. Midagi täpsemat on ilma patsienti nägemata raske öelda. Vaevuste vähendamiseks soovitan Teile ujumist ja mõõdukat ravikehakultuuri (soovitav on siiski konsulteerida spetsialistidega, kes soovitavad harjutusi, mis on kõige sobivamad ja kasulikumad).