Menstruatsioon kestnud üle kuu. 09.04.24 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Mul on selline probleem, et menstruatsioon on kestnud üle kuu aja. Olen lugenud, et tuleb oodata järgmist menstruatsiooni korda, et ehk läheb siis üle, aga järgmise menstruatsioonitsükliga see järgi ei jäänud. Kui muidu olid päevad mul paar esimest päeva valulikud (nii emakas kui ka alaselg), siis selle kuu jooks, pole valu tunda olnud.
Küll aga tuleb aeg-ajal vereklompe (mis oli ka eelnevalt vahel, harva olnud). Veritsus hetkel on olnud mõni päev suurem, mõni päev paar tilka ainult. Esimestel nädalatel peale tsükkli lõppu oli isegi paar sellist päeva, kus pool päeva ei tulnudki midagi, nüüd mida aeg edasi, seda tihedam on ehk-pole olnud ühtegi päeva ilma veritsuseta.
Küsiksin, kas see võib siiski mööduda? Või on asi midagi hullemat.. ala vähk vms?
Tean, et ilma uuringuteta ei saa kõiges kindel olla, aga sooviksin lihtsalt teada, mis mind ees ootab.

Arst vastas:

Urve Pappa

dr Urve Pappa

Naistearst

Confido tervisekeskus

Tere

Nii pikalt kestnud veritsus ei ole normaalne ja kindlasti on soovitav kontrolli minna. Sellisel pikal veritsusel võib olla erinevaid põhjusi ja kõige sagedamini teie vanuses on see hormonaalne tasakaalu häire. Vahel võib munasarjades esineda vedelikukogumeid ehk tsüste, vahel on tegemist emaka limaskesta healoomulise vohandi ehk polüübiga. Pahaloomulise kasvaja ehk emaka limaskesta vähi võimalus teie vanuses on üliväikese tõenäosusega.
Oluline on ultraheli leid, vajadusel tehakse lisaks vereanalüüsid ja/ või võetakse emakast limaskesta proov-pipelle test. Vastavalt ultraheli leiule osutub vahel vajalikuks emakaõõne kontroll kaameraga ehk hüsteroskoopia.