Ebakorrapärane endomeetrium. 22.02.24 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Käisin naistearstil, kus naistearst oli suhteliselt šokeeritud, et peale menustratsiooni on limaskest juba väga paks ning endomeetrium ebakorrapärane(menustratsioonist möödas mõned päevad).
Uue menustratsiooni alguses pean hakkama võtma pille ning koheselt peale päevi uuesti vastuvõtule minema.
Olen väga väga paanikas, küsisin mitu korda, kas see on midagi halba, aga ütles, et ilmselt mitte, aga tuleb tõsiselt sellist asja võtta ja tegeleda, sest võib pahaks muutuda selline asi.
Kuidas end maha rahustada ja mitte mõelda kõige hullemale?
Päevad on väga vererohked, valulikud, kuigi väga korrapärased.
Ei ole sünnitanud, pille vms ei ole kasutanud.
Mis mind nüüd ees ootab?

Arst vastas:

Urve Pappa

dr Urve Pappa

Naistearst

Confido tervisekeskus

Tere

Teil on soodumus emaka limaskesta liiga paksuks kasvamisele, mis põhjustab vererohkeid menstruatsioone. See võib individiaalselt olla seotud liigse munasarjade aktiivsuse ja keskmisest kõrgema östrogeeni tasemega ( geneetilise soodumusega). Ajas võivad tekkida emaka limaskesta healoomulised vohandid ehk polüübid ja vahel limaskesta polüpoos. Need on healoomulised muutused. See, et teil antud hetkel oleks emakas kohe midagi pahaloomulist, on üliväikese tõenäosusega.
Praegune taktika on õige ehk alustate pillidega ja lähete menstruatsiooni lõpus või kohe peale päevade lõppemist uuesti kontrolli. Kui limaskest on siiski keskmisest paksem on soovitav teha diagnostiline hüsteroskoopia ehk emakaõõs kontrollitakse kaameraga sisemiselt üle. Selle protseduuri ajal võetakse vajadusel paksenditest koeproovid ning vajadusel eemaldatakse kõik nähtavad paksendid.
Kui teil kohe raseduse plaani ei ole, siis on kindlasti soovitav pillidega jätkata kuni raseduse plaanini.