HPV16 ja ASC-US 11.01.24 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

2021. aasta detsembris emakakaelavähi sõeluuringu käigus tuvastati mul HPV16. Pärast seda olen käinud kahel korral kolposkoopias ja tulemuseks CIN1 ehk olen jäänud jälgimisele. Selle aasta jaanuaris teostatud PAP-testi alusel jätkuvalt HPV16-positiivne ja ASC-US. Naistearst ei suunanud mind edasi kolposkoopiasse, vaid andis teada, et uus kontroll aasta pärast. Minu küsimused:
1) Kas kolposkoopia oleks siiski näidustatud (lähtuvalt emakakaelavähi sõeluuringu tegevusjuhendist)?
2) Miks immuunsüsteem viirusest võitu pole saanud kahe aasta jooksul, kuigi olen väga terve ja tervislike eluviisidega inimene?
3) Kas soovitaksite teha läbi Papilocare ravikuuri, kuigi viirus ei ole värske ja püsinud positiivsena üle kahe aasta?
4) Plaanime partneriga esimest last, kuid lootsin enne kondoomist loobumist ja rasestumist HPV-st “terveneda”. Siiski ei taha lapsesaamise plaane jälle aasta võrra edasi lükata kui toimub uus kontroll. Kas võiksin Papilocare ravi ajal juba proovida rasestuda (st kondoomist loobuda) või see poleks väga mõistlik?

Aitäh!

Arst vastas:

Urve Pappa

dr Urve Pappa

Naistearst

Confido tervisekeskus

Tere

Teil on 2 korda tehtud juhendi järgi kolposkoopia, kus on tuvastatud kerge astme vähieelne seisund ehk düsplaasia ( CIN I). Seda jälgitakse ajas ehk analüüsi korratakse aastase intervalliga. Kuna teil on endiselt HPV positiivne ja rakutesti vastus sama, mis eelmistel kordadel, siis võib teha uuesti kolposkoopia nagu juhend soovitab või on lubatud analüüse korrata aasta pärast, sest rakutest ei näita muutuste süvenemist. Te võite kasutada Papilocare preparaati ja lisaks piimhappebakteritega tupeküünlaid, et kindlustada tupes normaalne mikrofloora tasakaal. Lisaks on oluline taskaalustatud tervislik toitumine, piisav puhkus, immuunsuse toetamine D ja C vitamiini ning Zn ühenditega. Kindlasti ei tohi suitsetada. Kui teil on raseduse plaan, siis soovitan kindlasti rasedust planeerida lähiajal, sest ette ennustada ei saa, kui kaua HPV teie emakakaelas püsib ja kas ajas muutused püsivad, taanduvad või süvenevad. Halvemal juhul, kui ootate, võib HPV 16 põhjustada individuaalselt muutuste süvenemist, mis vajab operatsiooni ja teie raseduse plaan lükkub sellega seoses aasta võrra edasi ning operatsioniga ( konisatsioon) tõuseb enneaegse sünnituse risk. HPV kandlus ja kerged muutused ei ole rasestumise ja vaginaalse sünnituse suhtes ohtlikud.
Ehk kokkuvõtteks soovitan keskenduda raseduse planeerimisele.