Ebamugavus tupe piirkonnas 17.12.23 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Minul selline mure, et u nädal tagasi tekkis valu ja ebamugavustunne urineerimisel, aeg-ajalt isegi, et pidi tihedamini vetsus käima, kuid see ei olnud nii intensiivne kui põiepõletikuga. Umbes kaks kuud tagasi oli mul põiepõletik. Algul olin mures, et ehk põiepõletik on tagasi tulnud, kuid lisaks eelmainitud sümptomitele tekkis ka sügelus tunne tupes. Kuna tupeseen on mul sage nähtus siis mul oli koduapteegist kohe tupeoovulid võtta, mis arst oli eelnevalt välja kirjutanud. Kasutasin need ära (3tk), ebamugavustunne ja suurenenud vetsus käimise vajadus kadusid, küll aga on endiselt selline kihelev tunne. Otseselt ei sügele, kuid on endiselt tunda, et midagi seal nagu on. Samuti on aeg-ajalt ka nii, et kui midagi vastu läheb või vetsus käis paberiga pühkida siis tekib selline õhetav tunne tupe piirkonnas. Üks päev esines ka vähest määrimist, kuigi menses ei tohiks veel nii pea tulla - viimati poolteist nädalat tagasi. Mul on ka Mirena spiraal, mistõttu menses ajal ainult määrib (selline pruunikas). Kuid sell korral oli täitsa heleroosa, mis tekitas väheke muret, et kas see okei, et sedasi tsüklite vahel määrib. Kas peaksin arsti poole pöörduma või lihtsalt aega andma?

Arst vastas:

Urve Pappa

dr Urve Pappa

Naistearst

Confido tervisekeskus

Tere

Teil on krooniline tupeseen, mis aeg ajalt erinevatel põhjustel ägeneb. Kui tupe limaskest on ärritunud, siis võib esineda ka roosakamat voolust, kihelustunnet, kipitust. Sobivad hüaloroonhappega tupeküünlad, mida võiksite aeg ajalt kasutada. Need niisutavad ja tugevdavad tupe limaskesti. Kui teil on sagedased tupeseene ägenemised, siis on soovitav teha pikem nn. supressioonravi kuur. Kasutate Fluconazol 150mg kapsleid 2 korda kuus sõltumata sellest, kui seenega seotud kaebusi ei ole. Ravikuur on 4-6 kuud. See aitab seene ägenemisi maha suruda. Päris välja ravida seda kahjuks ei saa. Vahekorras on kindlasti alati soovitav kasutada sobivat lubrikanti ( nt. Mucus Cumlaude firmalt või Lactacydi libestit).