Ebamugavus ja põletus tupepiirkonnas 19.09.22 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tupeava piirkonnas ja vahel tundub nagu ka natuke häbememokka all osas tupe juures on selline natike põletav, kipitav tunne. Tundub nagu see tekib rohkem siis kui on tekkinud mingi voolus sinna. Algab rohkem nagu ennem ovulatsiooni. Ovulatsiooni ajal on mul suhteliselt vedel voolus ja kui see tupes tuleb siis tunnen et on nagu põletav tunne. Viimase tsükli ajal enne päevi tundsin näpuga tupeseintes et on paksem voolus aga aluspükstele see ei jõudnud. Aga siis ka mingi hetk see enne päevi sellist ebamugavust ka ei tekitanud. Millega võib tegu olla? Siiani arstid arvavad et mikrofloora paigast ära sest mul ka päris tugev stress selletôttu kuna ei saa aru miks see on. Ja kui sünptomid hakkasid siis enne seda oli ka pingeline. Või võib tegu olla tupekuivusega? Olen läbinud ka IVF ja sele abil saanud kaksikud 5 aastat tagasi. Kas mingid hormonaalse muutused võivad juba olla selle tõttu? Vhekirra ajal alguses on pigem ebamugav aga otseselt valu pole aga vahel peab libestit kasutama.

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Põletavat ja kipitavat tunnet tupes ja väligenitaalidel põhjustab kõige sagedamini tupeseen, mis hakkab korduma tupes talle sobiliku keskkonna olemasolu korral. Tupe keskkond muutub tegelikult iga menstruatsioonitsükli jooksul ja seetõttu on ka voolus tsükli erinevates faasides erinev. Ja alati ei pruugi testides candida välja tulla. Tupeseenele soodsaim keskkond on just enne ovulatsiooni. Kui tupe mikrofloora on paigas, siis ta ei lase tupeseenel ja bakteritel vohada. Normist happelisema tupekeskonna korral on tupeseenel soodsamad tingimused. Tupeseent soodustavateks faktoriteks on tampoonide ja pesukaitsete kasutamine, antibiootikumide kasutamine, stress jne. Toitumisel on väga suur tähtsus tupeseene vältimisel (aluseline toitumine). Soovitan praegu teha soodalahusega loputusi ja kasutada Imazol Plus kreemi. Fluconazoli ( 1 kapsel) soovitan võtta kord kuus menstruatsioonitsükli alguspäevadel 6 kuu jooksul.