Tupeseen/sügelised 20.11.23 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Mul on olnud mitu korda tupeseent (k.a. peale antibiootikumide kasutamist, kõigil kordadel on vahekorrast olnud möödas üle nädala olnud mu mäletamist mööda). Olen kasutanud palju erinevaid ravimeid (nii suukaudseid kui tuppe käivaid. Esimene ei töödanud üldse). Näiteks: Ćanifug (iga korraga töötas aine kehvemini. esimesel korral polnud nädalaega enam probleemi, viimane kord ei aidanud peaaegu üldse), Gyno-Pevaryl (kipitas väga hullusti, mureta olin vähem kui nädala) ja palju teisi. Nt väikeseid, mida tuli 7 ööd järjest kasutada ja 1 suur (neid oli ebamugavam kasutada kui esimest).
Praegu kipitab ja sügeleb hirmsasti (kui sügan, siis hästi korraks on leevendust, päris koguaeg ei sügele), sügelevasse piirkonda on vahepeal hakanud vist mingi koorik tekkima, tundus, et nägin peale sügelust mingeid kuivasid naha tükke (nagu kärna tükid), aga pole kindel. Kõrvale reie sissepoole kintsude peale on tekkinud hõõrdunud nahk (siil?), mis kipitab hirmsasti, eriti kui sinna midagi vastu läheb. See vhepeal laieneb/tõmbub natuke tagasi. Kuna arvasin, et see ära hõõrumisest tekkinud, siis olen pannud sinna Bemphaten salvi, mis tundus algul aitavat, aga viimastel päevadel pannud pigem kipitama. Kui see aitab, siis viimasest vahekorrast on umbes kuuaega möödas (1 püsipartner).
Mida peaksin tegema? Kas Vagisani küünaldest võiks abi olla? (pole siiani võtnud, sest päevad olid)
Lisaks on mul jalgadele ja tagumikule vistriku laadsed punnid tekkinud (mõned erinevad. Kõigil ei tekkinud keskele valget täppi, mida ära kiskuda). Suuremad avastasin mõni päev tagasi. Enne neid (u 7 päeva tagasi) tekkisid üksikud pisikesed täppid. kui need katki kraapisin, siis läksid üsna veriseks. Suured läksid ka enamjaolt veriseks ja hakkasid sügelema/kipitama natuke, aga pooltki mitte nii hullusti kui jalgevahelt (viimase lugemise järgi on punne umbes 35 tükki). Kas see võib olla selle põhiprobleemiga seotud või on see pigem midagi muud?
Mis haigus mul olla võib ja kas peaksin muretsema, et see on nakkav?

Arst vastas:

Urve Pappa

dr Urve Pappa

Naistearst

Confido tervisekeskus

Tere

Teil on algselt suure tõenäosusega olnud tupeseen, mille ägenemine oli seotud antibiootikumide kasutamisega. Olete kratsides saanud lisaks naha ja limaskestade vigastused ning on lisandunud nahapõletik ( rohkelt väikesi vistrikke).
Kõige olulisem on püüda kõik maha rahustada: mitte kratsida, pesta õrna sensitiivsele nahale mõeldud intiimpesugeeli või põletikuvastase intiimpesuvahuga, kanda puuvillast lahedamat riietust ja püüda vältida pesukaitsmete kasutamist. Saate tuppe kasutada Klotrimasol kreemi ja nahale Bepanthen Plusi. Suu kaudu on soovitav võtta 3-4 korda nädalase intervalliga Fluconazol 150mg kapslit. Kui teie kaebused ei leevendu 5-7 päevaga, siis palun pöörduge dermatoloogi ehk nahaarsti vastuvõtule.