HPV lisauuring 19.01.23 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Paluksin abi vastuse tõlgendamises. Tegin HPV lisauuringu. Ülejäänud vastused olid negatiivsed aga ühel testil oli vastus jäegmine: Proov on adekvaatne. Lameepiteeli pindmise ja vahekihi rakud. Atüüpilised lameepiteeli rakud. Esinevad endotservikaalsete rakkude kogumikud. Candida perekonna morfoloogiaga seened. 39035006 ((ASC-US) Kindlaksmääramata tähendusega atüüpilised lameepiteeli rakud). Muidugi HPV (hunnik numbreid) ja lause juures "kõrge risk" oli positiivne
Palun seletage mida see kõik tähendab?

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Teil on diagnoositud HPV kõrge risk. Tegemist on väga levinud suguteede viirusega, mis võib põhjustada vähieelseid muutusi emakakaela rakkudes. PAP test hindab emakakaela rakke ja antud testis emakakaela vähieelseid muutusi ( düsplaasiat) ei ole. Esineb Candida ehk tupeseen, seega on vajalik teha tupeseene ravi. Kui kõrge riski HPV on diagnoositud, on vajalik sagedasem jälgimine. Antud juhul tuleb HPV uus testimine teha 1 aasta pärast. Tõenäosus, et organismi immuunsüsteem hävitab viiruse 1-2 aasta jooksul, on 70-90%. Mida noorem on naine, seda suurem on tõenäosus, et immuunsüsteem saab viirusest jagu. Kui organism ei suuda viirust hävitada, siis on oht, et emakakaelas tekivad aastate möödudes vähieelsed muutused. Kindlasti soovitan teha HPV vaktsiini!