Mis see tähendab? 19.04.24 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Mis see tähendab?

Arst vastas:

Urve Pappa

dr Urve Pappa

Naistearst

Confido tervisekeskus

Tere

Olete elu jooksul nakatunud HPV kõrge riski tüvega ( teil ei ole kõige agressiivsemaid tüvesid nagu 16,18 ja 45).
Oluline on ära oodata rakutesti ehk LBC analüüs ( varasemalt PAP test). HPV võib ajas põhjustada emakakaela rakumuutusi, kuid mitte alati. Kui teie rakutest on korras või üksikute muutustega ( NILM, ASCUS), siis kohe midagi teha ei ole vaja ja järgmine emakakaela kontroll on vajalik teha aasta pärast. Kui rakutesti vastused on LSIL, HSIL, ASC-H, siis on vajalik teha emakakaela lisauuring ehk kolposkoopia, mille alusel otsustatakse edasine jälgimise või ravitaktika.