Sünnitusjärgsed valud 11.01.23 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Sünnitasin 2. jaanuaril (esmasünnitus). Peale sünnitust tehti mõned õmblused. 4 päeva peale sünnitust võtsin valuvaigisteid emaka kokkutõmmete ja õmbluste valu leevendamiseks. Siis oli valu piisavalt taandunud, et ravimeid enam vaja polnud.
Nüüd on aga kaks päeva olnud uuesti valu. Siiski pole tegu kõhuvaluga, vaid valu on jalgevahel. Istudes ja lamades valu ei teki. Valulikkus tekib kui olen veidi pikemalt püsti seisnud või veidi kõndinud. Tegu pole kõhu ega õmbluste valuga. Pigem on tegu väga tugeva surve tundega, mis surub väga tugevalt häbememokkadele ja häbemele. Kohati on tunne nagu kogu keha veri voolaks sinna ja suruks peale. Pikali heites u 15 min jooksul valu vaikselt taandub.

Kas peaksin muretsema või on tegu normaalse paranemise protsessi osaga?

Arst vastas:

Urve Pappa

dr Urve Pappa

Naistearst

Confido tervisekeskus

Tere

See on seotud sünnitusjärgse perioodiga. Pikemalt seistes ja käies, raskuste kandmisel võite tunda survet, ebamugavust alakõhus, survetunnet vaagnale. Emakas on pisut allpool võrreldes sellega, mis oli enne rasedust ja praegu mahult veel suhteliselt sur. Tasapisi emaka suurus normaliseerub. Anatoomiliselt kerge allavaje individuaalselt võib jääda püsima, mis on seotud vaginaalse sünnitusega. Oluline on regulaarne vaagnapõhjalihaste harjutuste tegemine. Soovitav on konsulteerida vastava füsioterapeudiga õigete harjutuste tegemise suhtes.