Alakõhuvalu ja menstruatsioon 08.01.23 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Umbes nädal aega tagasi (30ndal) hakkas määrima pruunakat eritist ja olid kerged alakõhu- ja peavalud. 3ndal tegin rasedustesti, mis oli negatiivne. Peale seda hakkasid päevad 4ndal (oli tavapärasest kergem voolus) ning 6ndast alates on väga tugevad alakõhu valud ja jätkuvalt päevad. Tavaliselt mööduvad päevad ilma suuremate valudeta. Planeerin rasedust, seega rasestumisvastaseid vahendeid hetkel ei kasuta.
Millest selline tavapäratu valu menstruatsiooni ajal tingitud võib olla?

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Kõige sagedamini on valulik menstruatsioon seotud emaka kontraktsioonidega, mida põhjustavad bioaktiivsed ained prostaglandiinid ja selline valu on omakorda seotud ovulatoorse tsükliga. Valulik menstruatsioon on väga sage probleem ja esineb enam kui pooltel sinuvanustel naistel. Pillid pidurdavad ovulatsiooni ja seeõttu nende kasutamise ajal on menstruatsioon valutu või väga nõrga valuga. Menstruatsiooni valu võib olla ühes tsüklis tugevam kui teises ja seda mõjutavad hormoonide ja prostaglandiinide tase. Tavapärast menstruatsiooni valu leevendab kõige paremini Ibuprofen või teised sama tüüpi preparaadid ( näiteks Dolmen). Valulike menstruatsioonide sagedaseks põhjuseks on ka endometrioos ja põletik. Kui ka järgmised menstruatsioonid on kramplike valudega või tekivad suuremad veritsused, siis pöörduge arsti poole.