Mädamuna lõhnaga menstruaalveri 22.11.22 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Pikk jutt, aga kirjutan. Olen enne ka abi otsinud teilt.
2013 avastati emakakaelas muutused cin 1 ASCUS, vahepeal vaktsineerisin ennast hpv viiruse vastu cevarixiga, kuna leiti 31 tüüp, mis on kôrge riskiga. Olin jälgimisel. 2021 taas muutused kuna käisin sõeluuringus, aga tavakontrollis seda välja ei tulnud, kuigi oli võetud pap test ja seekord oli asi hullem. Sain diagnoosi Cin 2 mõõdukad muutused. Mulle tehti emakakaela konisatsioon nov 2021. samuti vaktsineerisin uuesti gardasil 9 vaktsiiniga kohe peale konisatsiooni, mida arst soovitas nende tüvede vastu ja pärast operatsiooni oli menstruatsioon kohe väga ebaregulaarne. Aastast 2020 loobusin ka beebipillidest. Tarbisin yasminellet. Vahepeal koroona ajal olid tarneraskused ja siis ei tahtnud tarbida erinevaid beebipille, mis ajasid mu menstruatsiooni sassi ja siis loobusin üldse nendest. Ei tarvita siiani midagi. Siis arst vaatas üle, et peaks taastuma menstr ja vaatas üle ka haava peale operatsiooni- pidi korras olema. Vahepeal taatuski menstruatsioon. Jaanuaris 2022 pöördusin ebaregulaarse menst taas arsti juurde ja samuti oli ka põiepõletik. sain tsüstiidi vastu nitrofurantoini, aga ebaregulaarse tsüksiga ei tehtud midagi. Peale seda on mitmeid kordi tekkinud kergesti põiepõletik vahest sain ise jagu, vahest antibiootikumidega ( põiepõletikku on esinenud ka enne konisatsiooni) ja praegu on esmakordselt selline asi, et menstruatsioon on mädamuna lõhnaga, vahepeal kestis liiga pikalt, nüüd on taastunud 5-7 päeva peale. (Altes septembri kuust ehk siis kolm kuud juba) Arst kirjutas välja kahe oovuliga ravimi( arilin)) ja peale seda olen kasutanud glogin elle oovuleid ja enne kui arsti juurde sain, kasutasin ka ennetavalt seda. Menstruatsioon on väga imelik ja kunagi ei ole olnud probleemi ebaregulaarse memstruatsiooniga, va siis kui pidin erinevaid beebipille tarbima, kuna yasminelled tekitasid migreeni mulle. See tekkis peale emakakaela konisatsiooni. Koguaeg on midagi viga- kas põiepõletik( põiepõletikust olen hakanud saama lahti vee joomise suurendamisega teadlikult ja see toimib. varem pidin võtma antibiootikume( nitrofurantoin)mis tekkis peale vahekorda. Kasutan elukaaslasega ainult kondoomi peale teist kordset vaktsineerimist ja alati käime pesemas peale vahekorda. Tundub, et ei saa üldse vahekorras olla. Oleme healjuhul 2 korda kuus vahekorras ja kohe peale seda jään põiepõletikku ja nüüd viimati see jama, mis on esmakordne minu jaoks. Analüüsodest sain aru, et mingeid lisaravimeod ma tarbima ei peaks. Ainult glogin elle oovuleid. Aga kolm kuud juba kestnud see, aga ei lähe ära see halb lõhn. Arst pani diagnoosi äge/krooniline vaginiit. Ureaplasma parvum, ureapl uteal , gardnerella vag, atopobium negatiivsed. Hakkasin uuesti ksutama neid glogin elle oovuleid. Olen tarbinid vett ja samuti mitmeid kuure probiootikume juba 2-3 aastat, aga midagi ei aita. Mida ma veel teha saan selle vastu? Kas mul võib olla tekkinud uuesti mingid muutused emakakaelas? Arst vaatas küll üle ja ei öelnud midagi, kui septembris käisin. Olen 36 aastane ja kahe lapse ema. Täiesti nõutu, aga vajan veel abi!

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Tele on tehtud aasta tagasi emakakaela konisatsioon ja diagnoositud mõõdukas düsplaasia (CIN 2). Järelkontroll ja testimine toimub 6 kuud ja 2 aastat peale konisatsiooni. Kirjast ei selgu, kuid eeldan, et 6 kuud peale konisatsiooni sai HPV ja PAP test tehtud. Kui ei, siis peab kindlasti pöörduma testimiseks. 3 kuud kestnud halvalõhnaline voolus ja korduvad põiepõletikud pole ilmselt seotud teostatud konisatsiooniga. Rakumuutused emakakaelas (düsplaasia) ei saa ka olla selliste vaevuste põhjustajaks. Olete selle probleemiga naistearstil käinud ja ilmselt on Teid põhjalikult uuritud ja testitud. Soovitan teha lisaks ka uriini külvi, kui seda pole viimasel aja tehtud. Kui probleem kordub sõltumata sellest, et olete vahekorras kondoomiga, pole partneri testimine ja ravimine praegu vajalik. Kuna siiani kasutatud tuperavi pole olnud efektiivne, soovitan suukaudset antibakteriaalset ravi.