Emaka histoloogilise uuringu vastus 10.10.22 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Palun kinnitust, et tegu ei ole vähiga ja et see kohe homme-ülehomme vähiks ei muutu:
Endomeetriumi histol. uuringul diagnoositud - Endomeetriumi atüüpiline hüperplaasia, intraepiteliaalne neoplaasia.
Endomeetriumi polüüp.

Olen aru saanud, et vastus on tõsine ja eeldab ilmselt operatsiooni. Kas sellise opiga lõigatakse ära tavaliselt ka munasarjad ja emakakael?
Kas saan õigesti aru, et see ei ole vähk, kuid võib aastatega vähiks muutuda? Või kuudega? Kui kiiresti?
Mida üldse need diagnoosid tähendavad?

Aitäh juba ette!

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere, Atüüpiline hüperplaasia ei ole pahaloomuine protsess, kuid sellest võib areneda emakakeha vähk. Kui kiirelt võib see juhtuda on raske ennustada. Palju oleneb riskifaktoritest nagu ülekaalulisus, diabeet ja hüpertoonia. Ka perekondlik anamnees on oluline. Igaljuhul ei tohiks seda niisama jätta. Taktika on selline: kui naine noor ja on edaspidi sünnitamisesooviga, siis ravitakse suukaudsete preparaatidega või hormoonspiraaliga ja iga 6 kuu järgi võetakse emakast analüüse. Teie puhul on võimalik ka hormoonspiraali variant(peate pidevalt kontrollil käima), kuid enam soovitaks ikka emaka eemaldamist koos munajuhadega, arvestades teie vanust. Munasarju ei pea eemaldama. Reeglina tehakse seda operatsiooni laparoskoopiliselt. DR Kadastik