17a proovide tulemused 21.08.23 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere, mure tütre pärast. Saab kohe 18a ja mured järgmised
Tal on vaevu olnud kokku 10 menstruatsiooni viimased aastad mitte ûhtegi ning rinnad ei kasva mitte ûltsegi. Kasvkasv on olemas. Kas tema proovide peale on lootust midagi teha, miks ta on sellises seisus ning kas ta on nn viljatu ja ei saa kunagi lapsi? Lisasin proovide tulemused: TSH 2,63 FSH 61.1 LH 22.3 östradiool 137 Testosteroon 1,1 DHEAS 8,8 Ta on nii noor ja tundub karm tulemus. Mida saaks teha, kui saab? Aitäh ning miks nii noorega nii juhtub?

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Kõrge FSH ja LH tase on menstruatsioonide puudumise põhjuseks. Analüüside tulemused näitavad, et tegemist on ovariaalse (munasarjade) puudulikkusega, mille puhul puudub normaalne hormoonide tootmine munasarjades. Selle põhjused võivad olla erinevad, sealhulgas on ka geneetilised haigused. Vajalik on põhjalikum uuring, et põhjus välja selgitada, sellest sõltub ravi. Pöörduge endokrinoloogi konsultatsioonile.