Atroofia 21.04.05 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Lugupeetud Dr. Maie,

Poordun Teie poole jargmise kusimusega:

minu emale, kes on 44 aastat vana, eelmisel aastal tehti
analuuse ja diagnoosi lehele pandi kirja emaka kudede ( vene keeles:
slizistaja obolacka) atroofia. Nuud arsti kasul ta juba aasta ringi votab vastu
harmoone. Moodunud teisipaeval ta kais Tallinna Naistekliinikus, kus
oeldi, et harmoone peab sooma umbes 4 aastat veel. Tapsemalt aga
ei seletanud, mis see atroofia uldse on, kui ohtlik j.n.e.

Emal oli paar voi poolteist aastat tagasi ka tsust. Talle andi tugevat harmonaalset preparaadi, kodus hakkasid tugevad valud, kiirabis
arst katsus kohtu, mille jaaksul koik tuli ise valja. Nn. kirurgilist puhastust ei toimunud. V.o see atroofia voib olla seotud sellega, selle tagajarg voi?

Ema vaga muretseb, et see on midagi vaga tosist. Samas kardab, et tegemist
voib olla juba kliimaksi nahtusega..

Kas Te voiksite luhidalt aga voimalikult tapselt meile kirjeldada, mis
asi see on?

Kas harmonaalse preparaadi tarvitamine on toesti vajalik?
Ravimi infolehes on selgelt oeldud, et see voib halvas mottes mojutada
pikaajalise ravi puhul nii maksu, kui ka neerusid j.n.e. Ema oleks vaga onnelik,
kui seda tarvitada poleks vaja.

Olen Teile samuti vaga tanulik, kui te oskate viidata interneti materjalidele,
mis aitavad lisainfot selle hajguse kohta leida.

Sooja kevade tervitustega,
Kristina I.

Paikest ka!!

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere,Kristina! Suure tõenäosusega ongi tegemist preklimakteeriliste vaevustega.Et selles päris kindel olla,peaks määrama vereseerumis hormoonidest FSH ja östradiool.Kui FSH on kõrge ja östradiool madal,siis võiks mõelda väga madalates doosides hormoonide manustamisele.Internetis võiksite lugeda enamat www.menopaus.info
Edu soovides,Maie Väli