Analüüsid prekliimaksi diagnoosimiseks 28.03.13 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 38-aastane, 26 aastat 1. tüübi diabeeti põdenud naine, viimased 6 aastat on voodielu puudunud ja alakaaluline olen ka (47 kilo ja 164 cm pikk).
Ca viis aastat olen tundnud kuumahoogusid, mis algavad ca 7-10 päeva enne menstruatsiooni, viimasel aastal ka paar päeva ovulatsiooni ajal. Tsükkel on viimase aastaga muutunud lühemaks (24-29 päeva) ja vererohkemaks, kuid on üsna regulaarne (pigem oli tsükkel ebaregulaarne enne rasedust 2006).
2012 sügisest algas südamekloppimine, pidev, mitte hoogudena, pulsikiirus on kogu aeg üle 80 ja see häirib, sest koormustaluvus on kõvasti langenud. Samal ajal lisandusid peavalud ja käte värisemine. Südameuuringud on tehtud, midagi peale kiire pulsi ei leitud. Kilpnääre oli korras, rauatase ka. Endokrinoloog väidab, et tegu on autonoomse diabeetilise neuropaatiaga, samas pole välistatud ka ärevushäire (olen seda varem põdenud). Neuropaatia sümptomite hulka aga peavalu ja käte värisemine ei kuulu.
Ja kolmas võimalus on prekliimaks. Soovin oma raha eest teha hormoonanalüüse, millised testid peaksin valima? Kas östradiooli ja progesterooni? Ja millises tsükli faasis on tulemused kõige informatiivsemad?
Ette tänades

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere! Kõige informatiivsem on m.tsükli 5. vöi 6. päeval määrata vereseerumis FSH ja östradiool. Kliimaksile viitavad FSH kõrge tase ja madal östradiool.Kuna menstruatsuoon on enam vähem regulaarne,arvan need kaebused sobivat pigem ärevusseisundiga. Soovitan esialgu osta apteegi käsimüügist Peruu Maca kapsleid ja tarviage neid üks kapsel päevas kolme kuu vältel.Edu soovides,Maie Väli