Valulikud vahekorrad 23.03.22 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Pöördun Teie poole murega nõu saamiseks. Tutvusin kuus kuud tagasi oma nüüdse elukaaslasega ning temaga on mul olnud algusest peale valulikud vahekorrad ning viimasel ajal on muutunud olukord eriti halvaks. Olen proovinud erinevaid libesteid, aga alati peenise sisenemist kuni lõpuni on mul kohutavalt valus. Ei naudi enam meie omavahelist intiimsust ning seks on muutunud väga vastumeelseks. Tunnen, et see hakkab tekitama minus pingeid, mis aina kasvavad. Mees on väga toetav, hell ning kõik muu meie elus klapib,aga ei suuda enam seda valusat seksi välja kannatada.
Mõned kuud tagasi oli mul ühel päeval ka tugev alakõhuvalu, millega käisin naistenõuandlas kontrollis, aga kõik oli justkui korras ja mingit põletikku ei leitud. Emakakaelavähi sõeluuring detsembris oli ka korras.
Mul on olnud eelnevalt mitu partnerit (olen ka ühe korra sünnitanud 7 aastat tagasi) ning mitte kunagi varem ei ole kogenud valusat seksi ning sellist probleemi ei ole varem esinenud.
Olen kuulnud kusagilt, et on olemas lidokaiini sisaldavaid geele, mis tuimestavad ning mida võib määrida tuppe. Kas selliseid tooteid on olemas ning kas see võiks leevendada valu?
Kas võib olla, et mehe peenis lihtsalt ei sobi minu tupega mingil anatoomilisel põhjusel või mis võiks veel sellist valulikkust põhjustada?
Olen tänulik Teile abi eest.

Arst vastas:

Urve Pappa

dr Urve Pappa

Naistearst

Confido tervisekeskus

Tere

Saan aru, et valulikkus on eelkõige tupes. Te ei täpsusta, kas valulikkus jääb peale vahekorda mingiks ajaks püsima, kas see on ainult tupes või eelkõige alakõhus. Kui tegemist on tupe limaskestade valulikkusega, siis on tegemist eelkõige liiga happelise tupekeskkonnaga. Seda saab mõjutada soodalahuse loputustega, rohke vedeliku ja aluselisema toidu tarbimisega. Libestina võite pigem proovida õli- või rasvabaasil libesteid nt Gleitgelen. Kui valulikkus on alakõhus, siis võib tegemist olla anatoomiliste iseärasustega. Oluline on vahekorra ajal koostöö partneriga: sobivamad asendid, rahulikum tempo jms.
Lidokaiini geel on viimane asi, mida proovida, kuna see teeb tupe tuimaks ja sellega vähendab oluliselt vahekorraga seotud tundlikkust, kuid vajadusel saate seda proovida.