Ravitaktika emakasisese polüübi korral 21.03.22 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 47 aastane. Eelmisel suvel oli mitu kuud kui menstruatsiooni ei toimunud ja endomeetrium oli lõpuks 13,6 mm. Arst määras esilekutsumiseks Duphastoni. Pärast kuuri lõppu tekkis verejooks ja sattusin haiglasse erakorralisele abrasioonile ( pahaloomulisust ei esinenud, leid sobis hilissekretoorsele endomeetriumi faasile ja endomeetriumi polüübile). Soovitati panna hormoonspiraal. Käisin oma arsti juures ja kohe spiraali ei pandud. Kaks kuud oli menstruatsioon normaalne ja nüüd tekkis jälle paus. Puhastusest 5 kuud hiljem UH-s: endomeetrium 1,03cm, nähtav heterogeenne ala 5,6mm, polüüp? par.ov. 3,30cm, vedelikuala 1,90cm vas.ov. 4,07x 2,33cm, selles 2 vedelikuala 2,40cm ja 1,50cm C.D.-s vaba vedelikku ei ole. Sain aru, et munasarjad on suurenenud ja kuna nähtav endomeetriumi polüüp, siis soovitatud hüsteroskoopia. Muretsen natuke, et nii tihti, ( 5 kuu tagant) narkoosis operatsioone teha on natuke riskantne. Arst määras uuesti Dupastoni. Kardan, et tekib uuesti verejooks ja sattun jälle erakorraliselt puhastusele.
Kas on ohutu võtta Duphastoni kui korra on juba verejooks tekkinud?
Kas peab selle polüübi kindlasti operatiivselt eemaldama?
Kui menstruatsioon tekib ja paigaldada hormoonspiraal, kas see ei aitaks edaspidi polüüpide tekkimist vältida?
Kas polüüp võib muutuda pahaloomuliseks?
Kas minihüsteroskoopiaga ei oleks võimalik seda teha?
Mis ohtu kujutavad endast suurenenud munasarjad?
Kas sellises vanuses peab üldse menstruatsiooni esile kutsuma?

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Just sellises eas esinvadki suurenenud ebareeglipärased verisused. Teid on vaadatud ka ultraheliuuringul ja ongi emaka limaskestal polüüpjad moodustised.Praegu soovitan endoskoopial teha emaka limaskesta abrasioon ja selle protseduuri ajal viia emakasse hormoonsiraal.
Edu soovides,
Maie Väli