Spiraal pärast sünnitust 10.12.03 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Olen 27-aastane naine, sünnitusest on möödas 7 kuud. Pärast sünnitust tehti mulle vereülekanne. Hiljem selgus, et emakasse oli jäänud tükk, mis lõpuks ise välja tuli. Nüüdseks on uuesti toimunud 2 menstruatsiooni, 34-päevase vahega. Mõlemal korral on tulnud ka suuremaid ja väiksemaid hüübinud vere tükke. Kas see on normaalne? Kas mulle võib panna tavalist vaskspiraali? Kas selle paigaldamine on valus? Või mis oleks kõige sobivam vahend visiitsuhte korral? Varem pole rasestumisvastaseid vahendeid kasutanud.

Suured tänud juba ette!

Arst vastas:

dr Aire Sekavin

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Tähe Erakliinik

Tere.
Kas Teie emaka limaskesta on hiljuti vaadatud ultraheliga? Kas emaka limaskesta struktuur oli tavapärane? Enne spiraali panekut oleks vajalik lisaks põletiku analüüsidele emakakaelast saada teada ka emaka limaskesta seisund. Kui Teil esinevad vererohked menstruatsioonid, siis vaskspiraal ei ole Teile sobivaim meetod. Sageli vaskspiraali korral mentruatsiooniaegne vereeritus veelgi suureneb. Soovitan hormoonspiraali, mille korral vereerituse kogus ja aeg tunduvalt lüheneb. Emakasisese vahendi paigaldamine ei ole valus, enamik naisi tunneb ebamugavust (vahel ka õige kerget valulikkust). Alternatiivseks vahendiks oleks kasutada antibeebipille . Ka pillide kasutamise ajal vereritus väheneb. Loomilikult võite kasutada ka kondoomi , kuid sellisel juhul vererituse kogus ei muutu.
Ilusat Jõuluaega soovides Aire Sekavin