Endomeetriumi hüperplaasia atüüpiata 31.01.22 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere,
Pöördusin arsti poole kuna päevad jäid ära. Vōeti proovid ja diagnoos on endomeetriumi hüperplaasia atüüpiata ja ka endomeetriumi polüüb.

Saadetakse nüüd operatsioonile aga mida see leid tähendab? Kas on suur tõenäosus ,et polüüb on halvaloomuline ja kas hüperplaasia on ravitav? Natukene olen mures ja sooviks veel arvamust kuulda.

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere,Kõigepealt millisele opile teid saadetakse?. Reeglina tehake hüsteroskoopia, eemaldatakse pakseneud limaskest või polüüp emakaõõnest. Materjal suunatakse histoloogilisele uuringule.Arusaamatuks jääb, kas teile juba see tehti või siis arvatakse et on selline diagnoos või siis võeti Pipellega analüüs, saadud mingeid rakke ja leitud vastuses selline diagnoos. Juhul kui nii, siis ikkagi vajate lesiooni täielikku eemaldamist .Histoloogia ütleb lõplikult kas tegemist healoomulise protsessiga, mis ongi tõenäoline. Hüperplaasia tähendab emaka limaskesta healoomulist paksenemist(atüüpiata), polüüp lihtsalt näärmeline moodustis, reeglina healoomuline. Arvestades teie vanust, siis seejärlel soovitatakse nt hormoonspiraali(eriti hea hüperplaasia raviks,et enam ei tekiks) või polüübi korral lihtsalt jälgimist või ka Mirenat. Emakat ei pea kindlasti eemaldama. DRKadastik