SOS pilli efektiivsus 28.11.21 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere,

Kas hädaabipill (levonorgestreel) ei oma efekti, kui võtta see sisse õigeaegselt pärast luteniseeriva hormooni tõusu e. kui ovulatsioonitest annab positiivse tulemuse? Olen lugenud, et pillil on ovulatsiooni pärssiv mõju ja kui LH tõus on alanud, siis on hilja, olenemata kui kiiresti peale kaitsmata vahekorda pill sisse võtta. Mõnes kohas kirjutatakse, et levonorgestreel takistab ka munaraku viljastumist peale munaraku vabanemist ning muudab emaka limaskesta takistades pesastumist, kuid seda väidet lükatakse ka korduvalt erinevas kirjanduses ümber.
Võtsin pilli ca 12h peale ebaõnnnestunud kaitsega vahekorda ja minu ovulatsiooni test oli samal ajal positiivne. Kui tõenäoline on rasestumine..
Tänan!

Arst vastas:

Urve Pappa

dr Urve Pappa

Naistearst

Confido tervisekeskus

Tere

Eelkõige pärsib SOS pill ovulatsiooni ja võib takistada ka viljastatud munaraku pesastumist. Kahjuks ei oma SOS pillil 100% kaitset, kuid see on kaitsmata vahekorraga seoses parim, mida teha saate. Tegemist on levonorgestreeli löökannusega, mis vähendab rasestumise tõenäosust, kuid ei taga seda. Lisaks võib see soodustada tsüklihäireid, vaheveritsusi, munasarjades tsüstide teket. Seetõttu soovitan mõelda kindlamate rasedusvastaste vahendite peale, kui seda on kondoom ja SOS pill, kui teil ei ole lähiajal rasestumise soovi.
Kui siiski olete rasestunud, siis SOS pilli varasem kasutamine ei ole loote suhtes ohtlik.