Menstruaalvalu 25.10.21 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere

Olen 20 aastane naine, menstruatsioon hakkas 13 aastaselt ja algusest peale on olnud hullud valud, mis segavad õppimist, tööd, magamist jne, menstruatsioon kestab 7 päeva, millest intensiivsed valud umbes 4. Seega mul läheb iga kuu terve töönädal raisku. Olen käinud probleemiga 2 korda naistearsti juures ja perearst on kirjutanud erinevaid valuvaigisteid, aga midagi pole aidanud ja naistearstid ütlevad, et kõik on korras. Olin ka vahepeal minipilli peal, mis valu vastu aitas, aga hormonaalsetelt muutustest tulenevalt tekkisid mul ärevuslikud hingamisraskused ja ovulatsiooni ajal torkivad valud kõhus, mis polnud küll väga hullud, tavalist pilli ei saa ma võtta, sest mul on diagnoositud migreen. Olen täiesti meeleheitel, praegu võtsin näiteks 1000mg paratsetamooli, 80mg nospad ja veel konjakit, mis lõpuks isegi ei aidanud ja mis on ilmselt maksale ohtlik, aga teine variant oleks olnud kiirabi kutsumine. Kas tõesti pole meditsiinil pole mitte mingit lahendust? Morfiini või kodeiini vist tänapäeval enam välja ei kirjutata.

Arst vastas:

Urve Pappa

dr Urve Pappa

Naistearst

Confido tervisekeskus

Tere

Menstruatsiooni valud on individuaalsed ja elu jooksul muutuvad. Tugevate valude korral, kus valuvaigistid eriti ei aita, on näidustatud pillide kasutamine ravi eesmärgil. Pillidel on omad kõrvaltoimed ja peate nendega arvestama ning kaaluma valude suhtes leevendava toime ja kõrvaltoime meeleolule vahel.
Turule on tulnud uut tüüpi minipill Zlynda ( toimeaineks drospirenoon), mis ei tohiks eriti meeleolu mõjutada. Teil on võimalus seda proovida ja kui päevade ajal siiski on valusid, siis saate platseebotabletid vahele jätta ning järjest võtta ainult toimeainega tablette. Paluge seda retsepti oma perearstilt või günekoloogilt.