Prekliimaks, unehäired ja FSH 17.10.21 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 46-aastane, neist 35 a 1. tüüpi diabeetik. Alates kevadest on mu uni muutunud väga pinnapealseks. Septembris läksid "päevad" kaks nädalat üle, mis on minu puhul väga ebaharilik. Samal ajal tugevnesid unehäired sellise määrani, et olin 1-2 korda nädalas 36 tundi järjest ärkvel. Unerohuga uinun kiiremini, aga uni endiselt väga pinnapealne. Endokrinoloog tegi mu kaebuste peale muuhulgas FSH analüüsi, see oli korras (6, millegagi). Kas mul on mõtet tulla günekoloogi juurde HARi võimalusi arutama, et saaksin oma une tagasi, või viitab nii madal FSH tase kindlalt sellele, et unetuse põhjust tuleks otsida mujalt?
Ette tänades

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Olete 46 aastane naine ja arvan, et unehäirete põhjus pole seotud vaid menopausi eelse perioodiga. Põhjuseid võib olla ka palju teisi ja põhjuste selgitamisega tegelevad unemeditsiini keskused ja unearstid. FSH on normis, seega pole Te lähiajal jõudmas menopausi. Klimakteerilised vaevused on kõige tugevamad aasta enne ja aasta peale menopausi (kõige viimast menstruatsiooni), mis on keskmiselt vanuses 50-52 aastat. Samas võivad unehäired ja teised klimakteerilise perioodi vaevused harva kesta ka väga pikki aastaid ja seda on võimatu ette prognoosida, see on väga individuaalne. Algavast menopausist annab märku tsükli kõikumine, sageli pikeneb tsüklite vaheline aeg. Selliste menstruatsioonitsükli häirete korral soovitan alustada tsüklilist hormoonasendusravi( HAR). Kas ja kui palju efekti unehäirete osas annaks HAR praegu, ei oska ette prognoosida.