Postmenopaus 21.03.23 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Minu vanus 42a sünnitanud 3 last.
Sooviks veel ühte last saada, aga nüüd näitab proov postmenopausi, sooviks teada millest, aga mu arst ei tea põhjust, sest tal on küll olnud naisi, kellel on menopaus, aga alati olevat olnud ka selged põhjused, minul aga puudub.
Mul paigaldati mirebaspiraal 2013 aastal, mille 5 aasta möödudes lasin ära vahetada uue vastu.
Teine spiraal oli sees 3 aastat ja siis lasin selle välja võtta 2021 veebruaris sooviga last saada.
Arst ütles, et pole probleeme ja et kõik ok.
Siis hakkasid ka kohe päevad peale eemaldamist veeb 2021, küll vähema vereeritusega, aga siiski olid.
Edasi olid päevad 12.aprill2021, 8 mai 2021 ja 17. Juuni 2021. Sama kuu lõpus lasin ka teha janseni vaktsiini, mis ei tohiks mõjutada midagi ja peale seda olid päevad 19 juuli 2021.
Peale seda polnud päevi pea aasta aega.
Päevad tulid 10. August 2022
Arstil käisin vahepeal 2022 jaanuar, et aru saada milles asi, pole rase pole päevi. Tehti proovid, näitas premenupausi aga mingit ravi ei määratud. Käisin ka mai 2022 arstil näitas, et kilpnääre korrast ära, käisin kilpnäärme arstil ja siis olid proovid korras jälle, ravi ei saanud .
Arst ütles, et kuna päevad augustis olid, diisel on tõenäousus rasestuda.
Tänaseni jälle päevi pole ja proov näitab postmenopausi
Fsh 45,8
Lh 32,6
Östradiool 273
Käisin arstil, et aru saada, mis see tähendab, ütleb, et munasarjad ei tööta, ehk need ei tööta siis juba ka aasta tagasi ilmselt, aga põhjust arst ei tea, ütleb, et pole olnud sellist patsienti kellel pole põhjuseid näha.
Kuidas see võimalik on, kas olengi menopausi, kas ma ei pea võtma rohtusid, et luud ei hõreneb, kuidas saan põhjuse teada? Kuhu pean pöörduma või mida tegema kui enne oli kõik korras ja järsku pole. Olin siis 40 aastane kui lasin spiraali eemaldada pole nagu vana ka.

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Te olete 41 aastane ja Teil on diagnoositud varane menopaus. Põhjus on sageli geneetiline. Kui eelnevates põlvkondades on olnud varast menopausi, siis on risk selleks kõrge. Menopaus toob kaasa palju muutusi organismis, mis on seotud madala östrogeeni tasemega, näiteks naha ja limaskestade kuivus, luude hõrenemine, ainevahetuse aeglustumine. Kõige sagedamini on selle perioodi esmasteks kaebusteks kuumahood, unehäired, meeleolu kõikumine. Menopausis suureneb ka risk südame-veresoonkonna haigusteks. Et pidurdada varasest menopausist tingitud keha vananemisprotsessi ja leevendada klimakteerilisi vaevusi, on vajalik hakata kasutama hormoonasendusravi.