Terav alakõhu valu peale hormoonspiraali paigaldust 25.06.21 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Nädal tagasi paigaldasin Kyleena spiraali. Paigaldus oli äärmiselt valus, kuid arst kontrollis ning kõik oli õigesti, päeval ei saanud peale paigaldust isegi liikuda ning valud olid nutma ajavad. Pidev valu on tänaseks taganenud, kuid kord kuni kaks päevas tekib paremale poole alakõhtu tugev lõikav valu, mis taandub alles valuvaigisti võtmisega, nospa ei aita. Valu on niivõrd tugev et päevaste tegemistega enne taandumist jätkata ei saa ning peab pikali heitma, ka pikali olles on raske püsida ühes asendis. Kas see on normaalne või peaksin pöörduma erakorralisse vastuvõttu? Millest need valud võivad tingitud olla?

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Emaka valulikud kokkutõmbed võivad tekkida peale spiraali paigaldamist, kuid tavaliselt kramplikud valud taanduvad samal päeval, tuima valu võib esineda paari päeva jooksul. Kõige paremini toimib selliste valulike emaka kokkutõmmete puhul Ibuprofen. Kui valuhood paari päeva jooksul ei kao või valu isegi tugevneb, peab pöörduma spiraali eemaldamiseks. Naistel, kes pole sünnitanud või kellel on väga valulikud menstruatsioonid, on ka spiraali paigaldamise protseduur valulikum ja esineb ka valulikke emakakontraktsioone peale paigaldamist. Spiraali paigaldamise protseduuri käigus kontrollitakse alati selle asetsust ultrahelis ja suure tõenäosusega pole valu põhjus selles, et spiraal on paigast nihkunud.