Hpv high risk positiivne 10.06.21 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere
Käisin hiljuti emakakaelavähi sõeluuringus, kus tuvastati hpv high risk positiivne tüvi (hpv 16,18,45 rna olid negatiivsed, kuid miskit siiski kõrge riskiga on positiivne, seda ei täpsustatud). Tagasi kutsuti aasta pärast, seniseks öeldi, et muretsemine ei aita.
Kas peaksin aga ka oma partneri (püsisuhe 1,5a) testima saatma või pole sellest mingit kasu?
Kas positiivne hpv tulemus võib sõltuda sellest, et eelmine aasta ravisin mycoplasma genitaliumi (koos partneriga, minu hilisem test neg, partner ei ole testinud)?
Kas on võimalus, et mu organism saab ise positiivsest hpv tüvest jagu, kuid kuna partneril see ilmselt ka, siis tuleb muudkui tagasi ja põhjustab emakakaelas rakumuutuseid (hetkel pidavat kerged muutused olema, sellepärast enne 1a möödumist tagasi ei kutsutud)?

Aitäh

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Teil diagnoositi HPV kõrge riski viirus ja teie partner on seega viiruse kandja. Mingit põhjust partnerit testida ei ole. HPV on väga levinud suguteede viirus ja kindlat kaitset pakub siiski vaid HPV vaktsiin. Kui PAP test on korras või diagnoositi kolposkoopial kerge emakakaela düsplaasia, siis peate jääma jälgimisele ja aasta pärast tuleb analüüse korrata. Immuunsüsteem teeb kõik selleks, et HPVst vabaneda ja see õnnestub 1-2 aasta jooksul sõltuvalt HPV tüübist ja iga inimese immuunsüsteemist 70-90% tõenäosusega. Selleks, et mitte uuesti HPVga nakatuda, on soovitav end vaktsineerida ( Gardasil 9).
Genitaalmükoplasma on sugulisel teel leviv haigus ja seda peab ravima koos partneriga. Põetud genitaalmükoplasma pole põhjus, miks nüüd olete nakatunud HPVga. Suguteede infektsioonid ei mõjuta otseselt HPV viirust, kuid ravimata infektsioonid soodustavad HPV persisteerumist ( s.t. organismil on raskem HPVst vabaneda).