Pikale venivad menstruatsioonid 11.08.20 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

2 aastat tagasi sünnitasin oma teise lapse ning kolm kuud peale seda paigaldati mulle vaskspiraal. Menstruatsioon taastus 8 kuud peale sünnitust, ehk enam kui aasta tagasi ning on olnud taas enam-vähem regulaarne umbes aasta jagu. Kuid muret teeb menstruatsiooni pikkus, kulg ja määrimise rohkus. Paaril korral on esinenud määrimist tsükli keskel, kuid siis on tegu pigem pruunika voolusega. Viimasel ajal on aga enne menstruatsiooni algust vähemalt 3-4 päeva määrimist. Menstruatsioonile eelneval või üleeelneval päeval tuleb väga vesist veresegust voolust ja piisavalt palju, et pesukaitsest ei piisa vaid on vaja kasutada sidet või tampooni. Menstruatsioon ise kuigi pikk ei ole ning vähemalt üks päev on see tavaliselt väga vererohke. Kuid ka pidama ei saa ta kuidagi - peale menstruatsiooni võib määrimine kesta veel nädala või rohkemgi. Kogused on väikesed ja määrib pruunikalt või nö tavalist vere värvi ja vahel isegi limaseid vereseguseid klimbikesi.
Menstruatsioon eriti valulik ei ole, kuid väikest kõhuvalu ja puhitust esineb aegajalt kogu tsükli vältel, enamasti see ei ole igapäevategevusi segav.
Günekoloogil käisin viimati märtsi alguses. Tol ajal oli tegu spiraali kontrolliga ning kaebuseks oli vaid vererohkem menstruatsioon ning ühekordne määrimine tsüklite vahepeal. Kokkuvõte visiidist digiloos on selline: "Naistekliiniku ultraheli ultraheli günekoloogiline vaginaalne ESV emakaõõnes õiges asendis, haarad avatud Endomeetrium 5mm ühtlane Emakas norm suurust ja struktuuri Parem ov. norm suurust ja struktuuri Vasak ov. norm suurust ja struktuuri CD vaba vedelikku ei ole".
PAP test tehti seoses rasedusega 2018 aastal ning see oli korras. Järgmine on määratud 2021.
On tehtud laparoskoopia seoses viljatu paarisuhtega 2015 aastal, kuid aasta hiljem toimus siiski loomulik rasestumine. Mõlemad rasedused ja sünnitused on kulgenud hästi.
Teise lapse imetamise lõpetasin sel kevadel ja peale seda tundub, et olukord hakkaski hullemaks minema. Kas teie hinnangul on näidustus siiski PAP testiks või võib sellega rahulikult veel aasta oodata.

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Pikad vereohked menstruatsioonid, määrimised tsükli keskel ja enne menstruatsiooni algust on kõik seotud vaskspiraaliga. Kindlasti soovitan spiraali eemaldada. Rasestumisvastastest vahenditest võiks kaaluda hormonaalse emakasisese vahendi ( Mirena) ja tuperõnga ( Nuvaring) vahel. Kui teil on PAP testid varem korras olnud, siis võib testida 3 aastase intervalliga.