Soov pillide söömine lõpetada 04.08.20 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Pea 5a tagasi pöördusin naistearsti poole kuna päevad olid väga ebaregulaarsed ja käisid ikka väga harva, praktiliselt polnudki neid. Mind vaadati üle ja avastati polütsüstilised munasarjad. Arst kirjutas välja mulle Yasminelle pillid. Neid võtma hakates tulid päevad tagasi ja kõik on siiani olnud väga korrapärane ja korras. Sain nendega ka akneprobleemist lahti. Samuti on ära kadunud ka tsüstid. Olen aga üha rohkem aru saanud, et ega need pillid kehale väga head ei ole ja natuke muretsen, et kas nii noores eas nende sööma hakkamine oli õige otsus. Too hetk aga kuulasin arsti ja ei osanud midagi halba mõelda. Nüüd aga sooviksin pillide söömise lõpetada (ei ole plaan rasestuda), sest tahaksin, et keha hakkaks ka ise normaalselt tööle ja olen kuulnud viimasel ajal palju pillide kahjulikust mõjust kehale. Probleem on aga selles, et kardan väga kuidas keha sellele kõigele reageerib ja muretsen väga, et keha ei hakka ise normaalselt tööle ja tsüstid tekivad tagasi. Et kui organism on ikkagi pea 5a saanud seda ja üks hetk nüüd lõpetan siis mulle endale tundub, et keha võib nö streikima hakata. Sooviksingi Teie arvamust selles osas ja kuidas see lõpetamine kõige mõistlikum oleks? Võtan pakist viimase tableti ja siis saab näha, mida keha teeb kui uut tableti enam peale ei saa?

Parimat!

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Pillidel on lisaks rasestumisvastasele kaitsele ka erienevaid positiivseid kõrvaltoimeid: tsükkel on korrapärane, vereeritus menstruatsiooni ajal vähene, menstruatsioonid on valutud, akne probleem laheneb, munasarja funktsionaalseid tsüste ei teki jne. Samas võivad pillidel olla ka ebameeldivad kõrvalmõjusid: tujumuutused, libiido langus, peavalud, rindade hellus, kehakaalu tõus jm. Kuna pillid mõjutavad naise organismi hormonaalset taset, siis võivad kõrvalmõjud olla väga erinevad. Kui ei esine vastunäidustusi ja ebameeldivaid kõrvalmõjusi, siis võib pille võtta pikki aastaid. Kui aga on häirivaid kõrvaltoimeid, siis on mõistlik pillide võtmine lõpetada ja valida teiste rasestumisvastaste vahendite hulgast sobivaim. Kui Te pillide võtmise lõpetate, siis keha ei hakka mitte streikima, vaid taastub teie organismi munasarjade funktsioon, taastub munasarjades tsükliline hormoonide tootmine ja ovulatoorne tsükkel. Kui Teil on varem olnud tsüklihäireid, siis need võivad korduda. Kuidas pillidega lõpetamine mõjutab Teie üldist enesetunnnet, meeleolu ja naha olukorda, saate teada juba esimestel pillide-vabadel kuudel.