Tsüstilised munasarjad, pillid 23.04.20 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere,
Mul on mure tsüstiliste munasarjadega. Olen 27.aastane ja kasutanud pille pea 10 aastat (yasminellet)(kehakaal jm tervislikud näitajad kõik normis). Kasutamise põhjus eelkõige soovimatu raseduse vältimine, kuid kindlasti ka see et mul on tsüstilised munasarjad. On diagnoositud ka HPV kõrge riskiga tüüp. Nüüd aga mõtlen, et sooviks pillide kasutamise lõpetada (et anda kehale puhkust, et kehal tekiks oma loomulik rütm ja ka et mingil hetkel rasestuda). Minu naistearst aga ütleb et tsüstiliste munasarjade puhul ei ole võimalik pille ära jätta, sest just need ongi tsüstide raviks ja eelduseks et neid ei tekiks. Eelnevalt olen ka lühiajaliselt proovinud neid ära jätta, aga siis on kohe tsüstid kiirelt tekkima ja menstruatsioon kadunud. Minu küsimused- kas ilma pillideta ei olegi siis minusugusel enam võimalik elada? Kas sellest võib tekkida ka viljatuse probleem? Mis saab siis kui tekivad tsüstid ja pille nende raviks võtma ei hakka- kas need ise ära kaduda ei saa või võivad need minna hoopis suuremaks ja pahaloomulisteks?
Tänades!

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Polütsüstilised munsarjad (PCO )on selline sageli esinev munasarjade hormonaalse regulatsiooni häire, millega kaasnevad harvad menstruatsioonid, anovulatsioon ja sageli ka akne. PCO on võimalik diagnoosida ultraheli uuringul ja hormoonanalüüside tulemuste põhjal. Ultraheli uuringul on munasarjades näha lõpuni küpsemata folliiklid ( väikesed,kuni 8mm suurused tsüstid munasarja kapsli all). Folliiklite küpsemise häire tõttu ei saa toimuda ovulatsioon. Seega diagnoositakse PCO sageli siis, kui naine pöördub arsti poole lastetuse probleemiga. Mitte kõikidel PCO.-ga naistel ei esine menstuatsioonitüskli häireid ja PCO korral on võimalik rasestuda ka sponaanselt. Kui PCO on diagnoositud, siis ravi sõltub sellest, millised on PCOga kaasnevad kaebused, milline on ravi eesmärk ja patsiendi ootused. Kui tsükkel on ebaregulaarne ja pole plaani rasestuda, siis pillid on kõige parema efektiga, tagades regulaarse tsükli. Kui on põhiliseks mureks akne, siis aitavad samuti pillid sprobleemi lahendada. Kui on soov rasestuda, siis ovulatsiooni esilekutumiseks on võimalik kasutada medikamentoosset ravi ( letrozol, clomifen). Pillid ei ravi PCO-d, vaid leevendavad selle diagnoosiga kaasnevaid muresid. Võite soovi korral pillide võtmise lõpetada. Peate arvestama siis sellega, et suure tõenäosusega saab Teil olema ebaregulaarne mensturatsioon (eriti juhul kui tsüklihäireid oli ka enne pillide kasutamist). Kui regulaarse tsükli puudumine Teid ei häiri ja efektiivse rasestumisvastase vahendi vajadust praegu pole, siis võite pillidega pausi teha ja otsustada hiljem, kas soovite pillidega jätkata või mitte. Teie hirmudel pole mingit alust. Mingeid tsüste munasarjades kasvama ei hakka ( saavad olema füsioloogilised tsüklid, mis võivad olla nii anovulatoorsed kui ka ovulatoorsed ), samuti pole riski pahaloomulisteks muutusteks.