Hõõrdunud koht välimistel suguelunditel 19.06.20 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere. Mul on selline ära hõõrdunud koht välimistel suguelunditel. Kas see on lihtsalt ära hõõrdunud või võib see olla ka herpes viirus?
Mul on Mirena spiraal ning päevade aeg üsna pikalt määrib sellist pruunikat voolust ja siis hakkab vere eritus ja siis jälle määrib. Kasutan vahest isegi 12 päeva järjest pesukaitsmeid.
Mul oli umbes 2 kuud tagasi ka sarnane ära hõõrdumine.
Küsingi, et kas pildi järgi on võimalik aru saada, kas see on võib olla genitaalherpes? Kas peaksin seda naistearstile näitama minema? Kuidas seda valulikku kohta hooldada? Kas mingeid selliseid plaastreid on olemas, mida sinna kohale panna või mõnda pesugeeli, mis aitaks seda kohta parandada? Tänan vastuse eest!

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Suure tõenäosusega on tegemist genitaalherpesega. Alguses tekivad 1 või mitu villi, mis purunevad, tekivad väikesed haavandid, mis paranevad paari nädala jooksul. Gentaalherpes kipub korduma alati ühes ja samas piirkonnas. Esimeseks sümptoomiks on kihelus. Diagnoosi saab kinnitada villist võetud PCR analüüsiga. Kiiremaks paranemiseks ja uute ägenemiste ärahoidmiseks tuleb teha ravi viirusevastase preparaadiga valacyclovir ( retseptiravim, soovitan küsida perearstilt). Genitaalherpest pole võimalik lõplikult välja ravida, viirus jääb inaktiivsena organismi. Soodsatel tingimustel võib HSV aktiveeruda ja põhjustada uue ägenemise. Kahjustatud piirkonda võib määrida acycloviri sisaldava kreemiga ( käsimüügis). Intiimpesuks soovitan Lactacyd intiimpesugeeli ( tundlikule nahale).