Tsükli taastumine pärast laparoskoopiat 21.03.10 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Pöördun Teie poole, et saada ka teise arsti arvamus. Minu lugu on järgmine:

Augustis 2009 jätsin ära beebipillid sooviga rasestuda, aga minu normaalne tsükkel ei alanud. Oktoobris kutsuti tsükkel Duphastoniga esile ja seejärel pidin 2 kuud võtma taas beebipille. Pärast viimast menstruatsiooni detsembris pidin hakkama 10 tsükli päevast võtma Duphastoni kuni uute päevadeni. Aga päevi ei tulnud, ei ole siiamaani tulnud. Günekoloog ütles, et võtaksin Duphastoni aga edasi ilma vaheta ja lõpuks olin võtnud vist neid tablette umbes 40 päeva. Veebruari alguses tehti ultraheli ja munasarjad olid väga- väga tsüstilised. Uut tabletikuuri ei saanud, aga 9.märtsil tehti laparoskoopia. Opi tulemusena selgus õnneks, et munajuhad on läbitavad ja munasarjad tugevad (probleem hormonaalne) ja munasarju drilliti mõlemat 8-9 korda. Nüüd ütles arst, et kuu aja jooksul peaks tsükkel taastuma ja aprillis lähen uuesti vastuvõtule.

Minu küsimus aga - kas see on kindel, et tänu drillimisele tsükkel taastub ja neil on omavahel seos? Kas see oli üldse õige, et nii pikalt järjest Duphastoni pidin võtma? Tagantjärgi ei saa enam midagi teha, aga mismoodi raviksite edasi Teie? Ja millal tasuks minna uuringutele mehel?

Lisan veel, et olen normaalkaalus või isegi veidi alakaalus (170cm, 57kg). Beebipille olin eelnevalt võtnud umbes 4 aastat, rase ei ole olnud ja aborte ei ole teinud. Ei ole kunagi esinenud liigset karvakasvu ja ka kilpnäärme talitlus on korras, küll aga on olnud akne (mis pillide mõjul taandus hästi).

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere,
peale pillide võtmise lõpetamist võib tsükli taastumiseks võtta aega rohkem kui paar kuud, eriti juhul, kui enne pilllide kasutama hakkamist on olnud ebaregulaarse tsükliga probleeme. Tsükli taastamiseks on võimalik kasutada Duphastoni, mida võetakse tavaliselt tsükli teises faasis, 16.-25. tsükli päevani. Duphastonii kasutatakse väga erinevatel põhjustel ja erinevate skeemidena. Miks oli vajalik pikaajaline Duphastoni kasutamine, ei oska selgitada. Tsükli taastamiseks on erinevaid raviskeeme ja kui gestageeniga(Duphaston) oodatud efekti ei saa, saab kasutada teisi võimalusi. Munasarjade "drillimist" laparoskoopial teostatakse polütsüstiliste munasarjade korral. Ja seda eelkõige juhul , kui ovulatsiooni esilekutsumine ravimitega ei õnnestu. Tänu "drillimisele" taastub normaalne munasarjade töö, tsüklid muutuvad ovulatoorseks. Poole aasta jooksul peale laparoskoopiat on kõige suurem võimalus rasestuda. Soovitan peale operatsiooni jälgida, kas ovulatsioonid taastuvad (ovulatsiooni testid või munasarjade hindamine ultraheli uuringul). Vajadusel ovulatsiooni indutseerimine Seropheniga.
Parimate soovidega,
Katrin Seemen