Vaba vedelik kõhuõõnes ja munasarjatsüstid 23.10.14 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Käisin 3 päeva tagasi naistearsti juures kontrollis seoses alakõhu ebamäärase valuga, mis oli selleks ajaks kestnud ca 1nädal ja päädis ühel päeval tugevate valuhoogudega. UH-s avastati kõhuõõnes vabavedelik ja mõlemad munasarjad tsüstidega (arsti sõnade kohasel vasak munasari ei toimi juba pikemat aega). Munasarjad tsüstilised olnud kogu teadaoleva elu.Tehti PAP analüüs ja verest vähimarker 125. Mõlemad korras. Menses pole alanud -tsükli 39s päev. Tavaliselt 30-35päeva. Käies ja autoga sõites (läbi aukude) tunnen raputav valu alakõhus. Kõndides justkui kõht paisuks. Istudes ja lamades ei tunne midagi. Millest see võib tulla ja kas vaba vedelik kõhuõõnes peaks ise ära kaduma või võib see olla kuidagi ohtlik? Tundub ka nagu see suruks kuidagi jämesoolele, et gaasid väljuvad raskesti.
Arsti soovitus on oodata ja nädala pärast jälle UH-s vaadata.
Mul aga on hirm kuna 10aastat tagasi sattusin erakorralisse seoses munasarja apoplexiaga (eemaldati osa paremast munasarjast). Õnneks munasari toimib siiani. Vahepeal sünnitanud 2 last.

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!
Andmetest selgub, et olete 36-aastane.
Kuna olete noor, siis esimene kahtlus vabale vedelikule kõhuõõnes on põletik väikevaagnas. Enamasti ovulatsioonivedelik ja põletikulised vedelikud imenduvad, vahel võib olla valu, ebamugavust, isegi palavikku. Abi oleks paratsetamooli tarvitamisest 2 tbl ehk 1000 mg korraga.
Kui on tegemist PCOS-ga, siis tekivad sageli retentsioontsüstid persisteerivatest folliiklitest, kuna sageli ei toimu ovulatsioone ja kui ovulatsioonid toimuvad, on nad ülivalulikud ja isegi vahel lõppevad apopleksiaga nagu ka teil on olnud.
Vahet tuleks teha vabal vedelikul ja astsiidil.
Kui te ei soovi enam sünnitada, siis oleks hea võimalus nõustuda munajuhade sulgemisega laparoskoopiliselt, mille käigus on võimalik uurida kogu väikevaagen, võtta proovitükke kahtlastest kohtadest, nii selguks probleemi olemus.
Kui menstrutaisoon ei ole tulnud, siis tehke rasedusteste 1x nädalas hommikusest uriinist.
Soovitan plaanilist diagnostilist laparoskoopiat. Võiksite tulla teisesele nõustamisele.
Galina Litter naistearst.ee Pirita Perearstikeskusest