Muutused tupeava ümber 03.04.20 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Avastasin paar päeva tagasi kummalised sõlmjad moodustised tupeava ümber ja ühe pisikese justkui verivilli moodi vistrikku, mis oli pisut valulik. Ennekõike vistriku tõttu ennast lähemalt ka uurima hakkasin. Sarnast verivilli olen korra ka varem näinud ehk u. 4 kuud varem, läks üsna kergesti katki, veri tuli välja ja kadus ära.

Kuna on eriolukord riigis, suunati minu kõne Lääne-Tallinna Keskhaiglasse, günekoloogile, kes kahtlustas minu jutu põhjal kondüloome. Mul on varasemalt diagnoositud HPV-(vist oli 16) viirus, paigaldatud hormonaalspiraal (Mirena)ja seetõttu käisin viimati uuringutel novembris 2019. Midagi pahaloomulist siis ei diagnoositud. Enne seda günekooogi vastuvõtul sain aga tupe avamisel teravalt haiget. Tunne oli u. selline nagu oleks üks selline vistrik, mida olen välissuguelundiltel näinud, tupe avamisel katku surutud. Vaadates netis kondüloomi pilte, kipun kahtlema, kas mul ikka on see. Eriolukorra tõttu ei võeta mind uuringutele, ka ei ole võimalik panna korralist vastuvõetu aega. Olen mured, et äkki on tegemist millega pahaloomulisemaga kui kondüloom, mis nõuaks kiiret sekkumist. Kuna tupe avaust ise niisama lihtsalt ei näe, siis on ka raske hinnata, kui kaua nende moodustuste tekkimine on aega võtnud. U. viimase nädala jooksul panin tähele, et tupe sisspääs on kuidagi suures ulatuses niiske, määrimist esineb erineva regulaarsuse ja tugevusega juba pikka aega, sh enne spiraali paigaldamist (u. 1,5 a tagasi).

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere ,pildi järgi kondüloome ei diagnoosiks, pigem mõtleks herpesele. Tegelikult peaks võtma analüüsi et täpsustada diagnoos ja seda mõttekas just villist kui see on värske. Pahaloomulist siin kindlasti pole !Kui te ütlete,et teil sama lugu ka 4 kuud tagasi ja mis möödus iseenesest, siis võiks ka selle alusel oletada genitaalherpest. Aldara pole sel juhul näidustatud, pigem ostke apteegist herpese salv, proovige seda. Kui edaspidi jälle samad vistrikud tekivad, peaks tulema esimesel võimalusel günekoloogile (mitte pandeemia ajal). Hetkel muidugi arvestades üldist olukorda ja kuna teil ei ole eluohtlikku seisundit, teie ei ole EMO haige, ei ole võimalik teid vastuvõtta. Seega peske spets. intiimpesuvedelikuga kaks korda päevas, võite korra päevas ka kummelilahuga pesta. Pange kaks korda päevas herpese salvi(korraga väga vähe`! ) 5 päeva ja kui ikkagi probleem ,edasi klotrimazolsalvi kord päevas kuni 7 päeva. Korralisele vastuvõtule ma hetkel teid panna ei saa, kuna registratsioonivõimalus praegu puudub. Kui olukord normaliseerub, saaksin kindlasti leida teile aja kui soovite minu juurde tulla. Parimat soovides dr Kadastik