Duphaston ja tsükli teise faasi puudulikkus 31.03.20 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere. Mure seisneb mitte rasestumises. Nimelt oleme partneriga üritanud lapseootele jääda nüüdseks juba üle aasta aja. Veebruar 2019 kui olime paar kuud juba üritanud, läksin günekoloogi visiidile kontrolli. Sel korral ütles arst, et kõik korras(tehti vaginaalne ultraheli) ja kui aastaga ei õnnestu läheksin uuesti. Niisiis november 2019 läksin uuesti kontrolli, kuna selleks ajaks oli ka tekkinud menstruaaltsükli häired ja menses oli veninud 35-45 päeva pikkuseks(enne oli kellavärk 28-29 päeva, vahel harva kõikumisi) ja siis vaginaalse ultraheliga selgus, et emakas on pärlilise tekstuuriga, et tegu võib olla polutsüstiliste munasarjadega. Arst soovitas antibeebipille, et tsüklit reguleerida aga neist ma keeldusin ise. Veebruar 2020 keskel läksin hormoon analüüse andma (tsükli 3dal päeval) ja märts 2020 alguses andsin tsükli 22el päeval analüüsi. Nende vastused on siis järgmised : tsükli 3da päeva analüüs: TSH 0.75, FSH 8.5, LH 6.46, Östradiool 92.0, Testosteroon 1.2 ning tsükli 22 päeva analüüs: Progesteroon 1.84, Prolaktiin 174. Arst ütles, et tegu tsükli teise faasi puudulikkusega ja kirjutas välja Duphastoni, mille skeem näeb ette alustada tsükli 12 päeval 1 tablett 2 korda päevas 14 päeva järjest. Täna hommikul võtsin 9nda tableti. Aga mure ongi nüüd selles, et niipalju kui olen lugenud Duphastoni kohta, siis seda ei tohiks enne ov võtta(?) kui on soov rasestuda ja nüüd ma kardangi, et see skeem ei sobi mulle. Kas võiksin ise oma Duphastoni manustamist reguleerida nii, et ma võtaks neid peale ov toimumst(kui see üldse toimub) järgmisest tsüklist hakkan ov teste kasutama. Ma palun Teie poolset arvamust minu analüüside vastustest. Lõpetuseks veel, et partner käis androloogi juures jaanuar 2020 ja temal on kõik analüüsid korras.
Suurimad tänud ja ilusat päeva.

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Teil on normist pikem menstruaaltsükkel 35-35 päeva. Ultraheli uuringul on munasarjade "pärlikee" struktuur, mis viitab polütsüstilistele munasarjadele. Kõik see iseloomustab olukorda, kus normaalne munasarjade töö on häiritud ja esineb palju anovulatoorseid tsükleid. Progesterooni tase on alla normi ja see näitab tsükli II faasi puudulikkust. Teiste hormoonide tase on normi piirides. Kui võtta Duphastoni 12. tsükli päevst 10 päeva, siis normaalne folliikuli kasv pidurdatakse. Sellise raviskeemiga tsükli pikkus normaliseerub, kuid ovulatsiooni ei toimu. Kuna tsükkel on praegu olnud pikk, 35-45 päeva, siis eeldatav ovulatsiooni aeg võiks olla 15.-20. tsükli päeval. Soovitan kõigepelat teha ovuatsiooni teste sellel perioodil. Kui ovulatsiooni test on positiivne, siis alustada gestageen-raviga ( Duphaston või progestroon). Kui ovulatsiooni testid 3 kuu jooksul on kõik negatiivsed, siis soovitan ovulatsiooni induktsiooni.