Arstivisiit 16.10.19 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Vabandan veel kord arulageda otsuse üle visiidile mitte tulla, aga ei sõltunud ainult enda valikutest ja olen õnnetu. Teil on minu analüüside vastused ja teadmised ning ei mõista millistest uuringutest ma loobunud olen. Mammograafia tulemuste pärast saadeti mind ultraheli täiendavatele uuringutele, kus ka ärajäänud visiidi päeval käisin. Õnneks oli kõik korras.
Bakteriaalse vaginoosi tablettidest on kaks veel tarvitada. Ravi hilines, sest olin reisil. Hetkel kaebusi ei ole.
Küsimuseks oli ja on endiselt, et millal soovitate uuesti kontrolli tulla? Kas peaksin kiiremas korras veel mingid proovid tegema?

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija,
andmetest selgub, et olete 52-aastane

Vabandus vastu võetud, kuigi palume saata arstile ekiri, et täpsustada, kellega on tegemist.
Alates 50. eluaastast on Eestis mammograafia sõeluuringud: need, kes on paaritul aastal sündinud, neil paaritul aastal ja vastupidi. Selle vähiuuringuga peaks tegema ka muud olulised vähiuuringud nagu onkogünekoloogid on meile õpetust jaganud:
Onkoloogiline valvsus:
Prof kontrollid paaris- või paaritutel aastatel vastavalt sünniaastale:
1) mammograafia,
2) perearst,
3) gün PAP,
4) gün UHD

Perearstilt soovitame meelde jätta vähemalt hemoglobiini ja glükoosi väärtuse.
Günekoloogiline ultraheliuuring nagu ka rinna ultraheliuuring on täiendav uuring vähihaiguste uurimisel või kahtlustamisel või välistamisel. Vähihaiguste (sõel)uuringud ongi selleks, et avastada protsesse varakult, kuna reeglina kaebusi ei ole.
Nõuka ajal kasvatati haritlasi sõnadega: "Arsti ja tööandja juurde peaks alati kohale minema".
Uuringutest on patsiendil õigus loobuda, siis teeme märkuse tervisekaarti, kuid selgitame arusaadavalt ja veename patsienti. Kuuleme iga päev korduvalt sadu erinevaid põhjusi, miks kohale ei ole tuldud.
Vastavalt Eestis kehtivale Ravikindlustuse seadusele on lubatud arstiajast loobuda 24t enne, hiljem lisandub 5€.

Tugevat tervist soovides

G.Litter M.D.
naistearst.ee, veebiregistratuur.ee