Raseduse katkemine ja järelkontroll 16.01.19 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere. 7.jaanuaril tekkis mul õrn määrimine (sel hetkel oli rasedust 7 nädalat). Pöördusin emosse kust suunati edasi sünnitusosakonda valvearsti vastuvõtule, kes juhtus olema arst kelle juures ka tavaliselt käin. Tehti kohe vaginaalne ultraheli ja seal paistis vaid tühi lootemuna mis oli 2 nädalat väiksem kui eeldatav rasedus. Kirjutati välja duphaston ja saateti koju. 4.veebruaril kutsuti uuesti kontrolli.
Järgmine päev tekkisid õrnad krambid ja tugevam verejooks. 9.jaanuari hommikul tuli koos verega välja umbes tikutopsi suurune tükk. Helistasin naistearstile kuid oma arsti tööl polnud ja vastas kohal olnud ämmaemand kes ütles et ilmselt oli siis tegu katkemisega. Jätsin duphastoni võtmise pooleli kuna pole enam rasedust mida säilitada. Veritsus lõppes nädal hiljem 13.jaanuaril.
Hetkel pole ikka oma arsti kätte saanud ja helistades öeldi et pole midagi teha ja pean ikkagi ootama 4.veebruarini et kontrolli minna.
Nüüd olen mures. Kas on õige oodata veel 3 nädalat või peaksin ikkagi varem kontrolli saama? Kardan väga põletiku tekkimist.
Kas oli õige lõpetada duphastoni võtmine?
Lisaks veel küsimus, et kui arstil käisin kästi hoiduda raskuste tõstmisest, vannis käimisest ja seksist. Nüüd kus veritsus on lõppenus kas peaksin endiselt hoiduma?

Lisan veel et see oli mu teine rasedus. Esimene rasedus kulges väga kergelt ilma probleemideta ja laps on hetkel 2 aastane.

Arst vastas:

Urve Pappa

dr Urve Pappa

Naistearst

Confido tervisekeskus

Tere,

Teil on tegemist olnud peetunud rasedusega ja iseeneseliku raseduse katkemisega. Keha on saanud ise aru, et midagi on algselt olnud selle rasedusega valesti ning peatanud raseduse arengu ja vallandanud spontaanse abordi, et ei sünniks haiget ( kromosoomihäirete või väärarengutega) last. Juba esimeses UH-s oli näha, et rasedus on väiksem ja lootemunas selget normaalset loodet ei nähtud. Duphaston ei aita, kui midagi on algselt valesti. Te ei pea praegu kindlasti Duphastoniga jätkama. Kui veritsus on lõppenud, mingeid valusid ei ole ja enesetunne on hea, võib elada tavapärast elu. Kontrollis on soovitav veebruari alguses käia ja nõu pidada edasise suhtes. Tsükkel taastub peale raseduse katkemist 3-6 nädala jooksul. Kui teil on olnud 1-2 korda normaalne menstruatsioon, siis võite proovida uuesti rasestuda. Alati on soovitav võtta foolhapet juba raseduse planeerimise ajal.