Tupeseen ja rasestumine samal ajal 20.07.18 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 35-aastane naine, treenitud (harrastussportlane ja treenin 4-5 päeva nädalas- jooks, kerge jõutrenn) ja sportliku kehaehitusega. Söön väga tervislikult alustades hommikuti marjasmuutide ja pudruga, lõpetades õhtul filee ja aedviljade söömisega (väldin nisu). Lisaks söön vitamiine- multivitamiinid, C-vitamiin, D-vitamiin ja foolhape. Samas armastan veini juua nädalas 3-4 päeval pokaalike või kaks.
Mul on uus elukaaslane kellega oleme koos olnud 1,5 aastat ja nüüd soovime oma esimest last saada, kuid mulle teeb muret korduv tupeseen.
Nimelt hetkel on ka tupeseen, kuid eile olin vahekorras, sest oli täpselt ovulatsiooni aeg (testisin). Julgesin vahekorras olla ka seepärast, et eile ei olnud enam suurt kihelust ja voolust, vaid kerge paistetus ja ebameeldiv tunne. Vahekorra ajal oli veidi häiriv kuivus/valulikkus. Täna, pärast eilset vahekorda on olukord jälle väga halb. Alt on kõik paistes, on suurem voolus tükkidega ja kihelus.
Kuna on soov rasestuda, siis tupesiseseid ravimeid ei julge kasutada. Nädal aega (nagu ka vaevused on olnud) olen kasutanud Klotrimazol kreemi 4-5 korda päevas ja intiimpiirkonda pesen Lactacyl antibakteriaalse intiimpesuvahendiga 2-3 korda päevas. Lisaks panen ööseks tuppe Ecocillin piimhappebakterite kuulikese (praeguseks 3 ööd järjest pannud) ja päeval võtan lisaks Ecocillin piimhappebaktrerite suukaudse kapsli. Kuid täna on siiski olukord väga halb.
Kaks päeva on ka alakõht valutanud ning on veidi punnis.
Kas tegemist võib olla mingi tõsisema haigusega või lihtsalt seene ja ovulatsiooni kokkulangevusega?
Kõige suurem mure seisneb aga selles, et kas sellise tupeseene ajal ja sellise ravi ajal rasestumine võib olla ohtlik ehk kas selline ravi ja tupeseen võivad kahjustada munarakku või seemnerakku või häirida viljastumist?
Olen ka tähele pannud, et kui olen vahekorras ilma kondoomita, siis pärast seda tekib tupes valulikkus ja kuivus ning mitmeid kordi on sellest olukorrast välja kujunenud ka tupeseen.
Kas võib olla ka selline asi, et meie mikrofloorad mehega ei sobi?
Kas tupesisene ravi, näiteks Canifug kreemi ja tupeküünaldega ovulatsiooni ajal on ohutu kui soovin rasestuda? Või kui juba olen rase?

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere, soovitaks mehe uuringuid meestearsti juures. Ei saa valistada mehe infektsiooni. Peale seda soovitaks teile gunekologi konsultatsiooni. Dr Kadastik