Metforal ja polytsystilised munasarjad ja kilpnääre 11.06.14 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Munasarjade polytsystoosi diagnoosiga noor naine, kes 15 aastat juba on beebipillide peal nagu dr Parve soovitas omal ajal, et enam ei tekiks tsyste ja neid ei peaks eemaldama kirurgiliselt. Tarvitanud aja jooksul erinevaid,n Jasminelle jne. Eelmisel aastal kevadel väsimus ja karvakesed rinna piirkonnas, läks endokrinoloogi vastuvõtule.Seal leiti tsystid kilpnäärmes, mida ka prooviti eemaldada ambulatoorselt. Hiljem läks dr Kerge juurde, kes leidis, et tuleb asjal silma peal hoida ja kutsus tagasi aasta pärast. Aastaga kõik näitajad halvenenud,lisaks juuste väljalangemine, tsystid ise kyll mitte väga palju, kuid siiski kasvanud. Vestluse käigus mainis esmakordselt arstile,et ka polytsystilised munasarjad, mille peale kohe tehti uued vereproovid. Hormoonide sisaldus veres kyll määrati, kuid veel pole vastust. Veresuhkur 5,7. Tausta arvestades ja riskigruppi beebipillide pikaajalise tarvitamise tõttu kirjutati välja Metforal, et siis kolme kuu pärast teha uued analyysid ja vaadata.Pre-diabeetiline seisund. Palun kas te peate mõistlikuks, et kohe Metforali võtma hakata.Neiu elab osa aega töö tõttu Londonis, praegu ta lykkas easi tabletiravi kuni juuli alguseni nagu dr Kerge kõrvalnähtude pärast soovitas.Usaldame väga oma arsti, tahaks kysida lihtsalt ka gynekoloogi arvamust, kuidas edasi toimida.Soovime tulla vastuvõtule peale teie puhkust.

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere! Kilpnäärme tsüstid ja polütsüstilised munasarjad otseses seoses ei ole.Kui kilpnäärme funktsioon on korras aga sonograafias on visualiseeritud tsüstid,siis vajab see tõesti ainult jälgimist.Kui aga patsient on saanud palju aastaid antibeebipille siis on ovulatsioon olnud pärsitud ja ultraheliga visualiseerivad munasarjades polütsüstilised muutused. Suure tõenäosusega määrati patsiendile metforminravi munasarjade polütsüstoosi tõttu ja otsest seost siin veresuhkru tõusuga ei ole. Mina soovitan kohe alustada metforminraviga 500 mg x 3 päevas. Ravikuur peaks olema vähemalt kuus kuud Minagi tunnen mõlemat lugupeetud arsti - dr.Parvet ja dr.Kerget . Seega alustage kohe metforminraviga ja ravi käigus teeme uued uuringud ja vajadusel korrigeerime ravi. Edu soovides, Maie Väli