Rinnanibude valulikkus 31.03.13 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Olen 42aastane.4 aastat tagasi sündis mul kolmas laps. Peale lapse sünnitamist paigaldati mulle MIRENA spiraal. Menstruatsioone mul ei ole.
Nüüd on juba 2 nädalat rinnanibud väga valulikud. Millest selline asi võib olla?
Rasedustesti ma teinud ei ole. Raseduse tunnet endal ka ei ole. Kas tõesti kliimaks?

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija! Andmetest selgub, et olete 42-aastane. Mirena nimetus ongi ESS- emaka sisene (hormoon) süsteem. Munasarajad töötavad endiselt, kuid menstruatsioonid ei ole tajutavad, sest emaka limaskest muutub üliõhukeseks või isegi kaob kollakeha hormooni toimel. See kollakeha hormonaalne kapsel mõjub kogu organismise, ka piimanäärmetele. Suure tõenäosusega on rasedus välistatud. Kliimaksist on ka keeruline aru saada, sest organismis on kõrge kollakeha liig.
Vaadake passist, millal Mirena on täpselt paigaldatud. Kaebuste süvenedes võite Mirena paluda väljutada ja munajuhad sulgeda, siis ei ole hormonaalseid kõrvaltoimeid ja on võimalik teha hormoonuuringud ovariaalsele reservile. Seniks võite kasutada Femarellet ja Agnucastoni enesetunde parandamiseks. Kaebused ei oe tüüpilised rinnavähile.
G.Litter, naistearst.ee, Piritalt