CA 125 testi tulemuse tähendus 07.10.19 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Mulle tehti aprillis 2017 emakakaela konisatsioon, ja sellest ajast peale olen jälgimisel olnud. Peale konsiatsiooni tehti ka kõik vaktsiinid. Viimane kontroll oli novembris 2018, nüüd paari kuu pärast peaksin uuesti kontrolli minema (vaatasin viimase kontrolli üldseisundi kirjelduses, et KOH +. Portio puhas, emakas ja adnexid palpatsioonil ii.)
Küsimus seisneb hoopis selles, et käisin vilajtusravi artsil kontrollis kuna pole elukaaslasega aasta õnnestunud last saada ning analüüsid näitasid, et CA 125 on 35 (ref väärtus <=35 U/ml). Kas see tulemus võiks olla seotud kuidagi mu HPV analüüsi tulemusega? Kuna saan arsti vastuvõtule alles mõne aja pärast et vaadata neid tulemusi, siis kirjutan kohe et kas mul peaks olema põhjus muretsemiseks ja kas peaks juba kohe (mitte oodata novembrini) arstile aja kinni panema, et uuesti kontrollida oma seisundit?

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Olete jälgimisel peale konisatsiooni. Kuna aasta tagasi said tehtud viimased analüüsid, siis 1-2 kuu pärast pöörduge uuesti analüüsideks ( PAP test ja HPV PCR). Kui analüüsid on korras, siis edaspidi peab PAP analüüsi kordama 3 aastase intervalliga. Olete uuringutel lastetuse tõttu ja tehtud testide hulgas on määratud ka Ca -125, mis on normis ( 35 U/ml on norm) . Kasvajamarker Ca-125 pole üldsegi seotud HPV-ga ja emakakaela vähieelsete muutusega. Tegemist on munasarja kasvaja markeriga, mida kasutatakse munasarja kasvaja diagnoosimiseks ( koos ultraheli uuringuga). Ca-125 väärtused on väga kõrged osade munasarja halvaloomuliste kasvajate korral. Kuid on ka teisi haiguseid , mille korral võib Ca-125 olla tõusnud. Kuna Teie analüüs on korras, pole muretsemiseks mitte mingit põhjust.