Soov rasestuda ja B-vitamiinide tarvitamine 08.04.12 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere

Olen 23aastane naine ja soov on rasestuda. Olen proovinud u. 7 kuud. Mul on polütsüstililised munasarjad. Mul pole peaaegu kunagi olnud päevad regulaarsed, vahel on olnud isegi neli kuud vahe. Aga nüüd hakkasin kasutama B-kompleks vitamiine ja päevad on olnud sellest ajast saadik ehk kolm kuud regulaarsed(u 35 päeva vahe). Kas ma võin neid vitamiine edasi võtta ja kas see võib aidata rasestuda?

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere,
polütsüstiliste munasarjade (PCO) korral on sagedaseks probleemiks ebakorrapärased harvad menstruatsioonid. Kuna PCO korral on tsüklid enamasti anovulatoorsed, on arstile pöördumise peamine põhjus lastetus. B-grupi vitamiinide tarvitamine on kindlasti raseduse planeerimisel oluline. Foolhape kuulub B- vitamiinide rühma ja selle kasutamist on soovitav alustada juba paar kuud enne rasestumist, kuna foolhappe defitsiit organismis võib põhjustada raseduse katkemist ja loote arengudefekte (neuraaltoru defekte) . Vitamiinide, sealhulgas B-vitamiinide, kasutamine on organismile kasulik , aga ei taasta ovulatoorseid tsükleid. Anovulatsioon ongi PCO puhul põhjuseks, miks rasestumine ei õnnestu. PCO korral on enamik tsükleid anovulatoorsed, kuid võivad esineda ka üksikud ovulatsioonid. Soovitan teha 3 kuu jooksul ovulatsiooni teste ja seejärel pöörduge naistearsti vastuvõtule. Ovulatsiooni on võimalik ravimitega esile kutsuda. PCO puhul on selline ovulatsiooni indutseerimine enamasti väga hea efektiga.
Parimate soovidega,
dr.Katrin Seemen