Näitaja Ca 125 06.09.11 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tervist!
Paluksin Teie abi vereanalüüsi näitaja Ca 125 selgitamisel!
Nimelt on võetud tulem 18,9( paari viimase aasta jooksul), (norm 1,9-16),teises raviasutuses Ca 125-22( norm alla 35). Arvatavasti erinevad alusbaasid!
Kas näitaja 18,9 omab mingeid ohumärke munasarjade tervise hinnangul ja kas selgust annaks laparoskoopiline uuring?
Tänan Teid selgitava vastuse eest!

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija! Andmetest selgub, et olete 43-aastane. Normid on erinevates laborites ja erinevate metoodikate puhul erinevad, kuid on alati olnud alla 35 või alla 21. On selge, et ka väike tõus ei viita munasarja vähile. Tõus on endometrioosi puhul, mõnede maksahaiguste jm. puhul. Munasarja vähi korral on vastused 1200 või enamgi. Ainult Ca 125 minimaalne tõus ei ole näidustuseks laparoskoopiale. Kuid ise tasudes võite erahaiglates paluda ka laparoskoopiat, kui see teie enesetunnet ja hingevalu leevendaks.
Kasuks oleks vaktsineerimine genitaalkondüloomide ja emaka kaela vähki põhjustavate kõrge riski viiruste vastu. Vt. www.hpv.ee.
G.Litter, www.naistearst.ee, Piritalt-Maarjamäelt