dagnoos 23.06.09 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Minu 19 aastane tytar saadeti operatsioonile diagnoosiga Cysta on sin. Suuruseks on märgitud 5*6*7 cm.

Vereanalüüsi põhjal öeldi, et pole tegu halvaloomulise moodustisega, aga tytar kannatab valu.

Mida selline diagnoos tähendab ja kas seda on ravitud ka mittekirurgilisel teel.

Operatsooni tegev arst ütles, et üks munasari on ilmselt kahjustatud ja on vaja ära opereerida.

Ette tänades

murelik ema

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Murelik Ema!
Tegemist on vasaku munasarja vedelikumoodustisega, mille mõõdud on 5x6x7 cm.
Kontrollime vereanalüüsi munasarja onkomarkerile Ca 125. Kui see näitaja on tuhandetes, siis võiks oletada, et tegemist võiks olla ka munasarja vähilaadse moodustisega. Sel juhul peaksid opereerima onkogünekoloogid.
Kui Ca 125 on alla 21 või pisut kõrgenenud, siis on kas healoomuline vesikasvaja, mis on küllaltki tavapärane või vähese kõrgenemise puhul on enamasti tegemist endometrioosiga.
Kasvajaid, ka healoomulisi tsüstoome-vesikasvajaid, ei ole võimalik mittekirurgiliselt ravida, need tuleb eemaldada, sest kasvajad hävitavad munasarja koe.
Asjatu mure teid ei aita. Kaasajal opereeritakse laparoskoopiliselt ja koju võib minna isegi 6 tunni möödudes. Kui ei õnnestu tervet munasarja kude säilitada, siis teine munasari on piisav viljakuse säilitamiseks.
Soovitused on tütrele alles hoida OP protokolli koopia ja pat. histol.vastuse koopia.
G.Litter, www.naistearst.ee
Palun vabandust, kuid sain küsimuse alles täna kell 8.42. Vastus 21.30.