Rasedus ja Hpv 26.01.11 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere !

Minu mure on selline, et olen rase 15 + nädalat. Aga mul esinesid kondüloomid juba enne rasedaks jäämist. Nüüd varsti peaks tulema külmutamine, kuna mul on väga ebamugav nendega. Külmutamist soovisin ma ise, otsest vajadust tegelikult polnud, neid on küll palju, kuid mitte suured. Muidu on mul HPV 6 (madal risk)
1.Hirm on selles, et kui ma sünnitan, siis ju võib laps ka nakatuda?
(Kui ma külmutamise ära teen, kas siis on siiski see võimalus ? )
2.Kui tõenäoline on see, et peale külmutamist tekib neid uuesti?
3.Olen kuulnud, et kui PAP-testis mingit teatud asja ei esine, siis laps ei nakatu kindlasti, on see tõsi ?
4.Kuidas ma saaksin kindlalt ära hoida lapse nakatumise ja mida ma peaksin selleks tegema ?

Veel sooviksin ma teada, kas siis, kui ma peale rasedust nüüd ennast vaksineerin, on tulevikus kondüloomide tekkimine vähetõenäoline või siiski on see oht. Ja kui ma olen vaksineeritud, siis kui hästi kaitseb see mind emakakaelavähi eest edaspidi, arvestades et olen korra seda viirust põdenud ning alles peale seda end vaksineerin (partnereid palju pole olnud, ega kavatse enam vahetada ka)?

Tänan !

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere! Kondüloomid on nahavärvi näsad,mida enamasti põhjustavad HPV teatud alatüübid.Kondüloomid esinevad kõige sagedamini välistel suguelunditel või pärakupiirkonnas.Enamasti patsiendil kaebused puuduvad,mõnikord võib siiski esineda kipitust ja sügelemist.Kondüloomid taanduvad mõnikord iseeneslikult,ilma ravita.Nende taandumist või suuremaks muutumist ei ole võimalik prognoosida.Kondüloomide eemaldamiseks kasutatakse sageli külmutamist.aga kondüloomid võivad ka peale ravi uuesti ilmuda,kuna neid põhjustav HPV võib endiselt organismis alles olla.
Kui Te peale rasedust ennast vaktsineerite,siis on oluline teada,et vaktsiin kaitseb nende HPV tüüpide eest,mis põhjustavad 70% emakakaelavähkidest ( HPV 16 ja 18) ja 90% kondüloomidest ( HPV 6 ja 11 ).Seega vaatamata vaktsineerimisele on ikkagi vajalik igaaastane günekoloogiline kontroll koos PAP- testiga.