Raseduse katkestamine ja tsüst 13.12.10 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Olen küll antud teemal ka oma arstiga nõu pidanud, kuid pean antud hetkel vajalikuks mitme arsti arvamust.

Olen rasestunud ning hetkel 6. nädal. Esmane arsti visiit oli möödunud nädalal, ning on soov rasedust katkestada (esmane rasedus; varasemalt pole täheldanud ka erinevaid terviseprobleeme, mis oleks vajanud naistearsti läbivaatust). Läbivaatusel leiti aga ühest munasarjast 10 cm läbimõõduga tsüst, ning sain aru, et peale plaanitud aborti, eemaldataks ka üks munasari. Seda, kas tegu on hea- või pahaloomulise tsüstiga, hetkel öelda ei osatud - veri näitas markeri tõusu, kuid täpset määramist peaks varajane rasedus segama. Teine munasari on arsti sõnul terve.

Tahaksin teada, kui kõrgeks hindate võimalust jääda peale aborti viljatuks või kui keeruliseks võib Teie arvates kujuneda rasestumine tulevikus?

Kas tsüst võib suurendada võimalikke abordijärgseid tüsistusi?

Kuidas see mõjutaks raseduse kulgu, mida sel puhul ette võetaks?

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere! Arvan,et tegemist on healoomulise follikulaarse tsüstiga.Nad on tavaliselt asümptoomsed ja leitakse juhuslikult.Tavaliselt on need tsüstid ühekambrilised ja ravi tsüst ei vaja.Kui tsüst kahe kuu jooksul ei kao,siis tuleb patsienti opereerida.Seega,peale aborti tuleb Teid uuesti kontrollida ja kui tsüst püsib,tehakse tavaliselt laparotoomia ja tsüst eemaldatakse enukleatsioonil ilma tegelikku munasarjakude eemaldamata.Noorel naisel on ka väheldane säilitatud osa ovaariumist oluline östrogeenitekke suhtes.Hirmul on suured silmad,aga hirm viljatuks jääda on suhteliselt väike.Edu soovides,Maie Väli