geneetika 04.06.09 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere,

kas oskate öelda, kas Eestis on võimalik kuskil tasu eest teha lootel DNA testi. Tartu Ülikooli Kliinikum on vastanud ühes foorumis, et seda tehakse vaid meditsiinilistel põhjustel, kuid teades selle protseduuriga kaasnevaid riske, siis kas on võimalik teha seda testi ka omal soovil tasu eest?
Teiseks sooviksin küsida, et kuidas kujuneb lapsel veregrupp, kas on võimalik et see on erinev ema ja isa omast?

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!
Ise tasudes ja riskid enda kanda võttes on võimalik teha uuringuid:
http://www.naistearst.ee/?pid=15&sid=1509

Isaduse tuvastamine
Kus saab DNA-analüüsiks proove anda?

* Tallinnas, asukohaga Pärnu mnt. 328, registreerimine telefonil 663 6726
* Tartus, asukohaga Ravila 19 (Biomeedikum), registreerimine telefonidel 737 4288 või 737 4289
* Pärnus, asukohaga Ristiku 1, registreerimine telefonil 449 0600
*
* Kohtla-Järvel, asukohaga Ravi 10C, registreerimine telefonil 332 1480

Täpsemat informatsiooni analüüsi sisulise külje osas saab telefonidel 663 6726 (EKEI DNA infotelefon) või 551 0592 (Gunnar Tasa).

Rasedusaegne isaduse tuvastamine

Raseduse ajal saab isadust tuvastada looteveeuuringuga või koorioni biopsiaga. Koorioni biopsiat tehakse ainult Tartu Ülikooli kliinikumi naistekliinikus ning see protseduur tähendab ultraheli all süstlanõelaga läbi kõhu eesseina koorioni proovi võtmist.

Proovi võtmiseks on sobivaim aeg 10.-11. rasedusnädal. Protseduuri keerukase tõttu on kliiniku juht dr Aivar Ehrenbergi kinnitusel ligikaudu 1-4 protsendiline oht raseduse iseeneslikuks katkemiseks. Ehrenbergi sõnul tehakse seda analüüsi üliharva - paarkümmend korda aastas.

Lootevee uuringu tegemiseks on sobivaim proovi võtmise aeg 15.-16. rasedusnädal. Lootevett võetakse ultraheli all süstlanõelaga läbi kõhu eesseina. Protseduur on ohutum kui koorioni biopsia, kuid raseduse katkemise oht on siiski tavapärasest poole kuni ühe protsendi võrra suurem. Aastas tehakse seda protseduuri umbkaudu tuhandel korral.

Lootematerjali võtmise protseduure tehakse Tartus:
SA Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinikus
Erakliinikus Elite

Tallinnas:
Ida-Tallinna Keskhaigla Naistekliinikus
Nova Vita Kliinikus
Lääne-Tallinna Keskhaigla Naistekliinikus

Veregrupp kujuneb geneetiliselt, mida määravad mitmete põlvede esivanemad. On tavaline, et vanematel ja lastel on erinev. Küsimus kuulub geneetika valdkonda. Tasulised geneetikute nõustamised Nova Vita Kliinkus www.novavita.ee ja kindlasti ka Tartus.
G.Litter, www.naistearst.ee, Tartust
http://www.apollo.ee/product.php/0761893