Tihend rinnas 23.12.07 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Vabandan kallil jõuluajal tülitamast, kuid mure suur.
Juba pikema ja vältel (ca 7 a) on paremas rinnas üleval olnud tihedam koht. Olen käinud ka mammoloogi-dr.Theo Raudsepa juures, kes UH midagi kahtlast ei näinud. Küll ütles, et rinnas on tsüste. Sellest on nüüd umbes neli aastat tagasi. Vahepeal jäin rasedaks ja sünnitasin, laps nüüdseks juba kahene. Tihedam koht oli rinnas kogu aeg, kuid nüüd mingil ajahetkel hakkasin teda jälle nö endale teadvustama-valu, ebamugavust polnud, suuremaks läinud kah mitte, küll aga ei oska öelda midagi tekstuuri kohta. Selle aasta suvel näitasin nii oma gün. kui veel ühele arstile, kes katsusid ja arvasid, et midagi halba pole. Tihend on ise suur-3cm pikk ja umbes sama lai. Ultrahelisse nad mind ei saatnud. Sel nädalal käisin aga ühe väga lugupeetud professori-onkoloogi vastuvõtul, kes katsus ja ütles, et ka teine rind on tsüstiline, ning see viitab pigem tihendi healoomulisusele, kuid määras ikkagi ka UH ja biopsia, et asja täpsemalt kontrollida. Nüüd on süda muret täis ja küsimus, kas selle aja peale võis see tihend ka nö pahaloomuliseks minna. Diagnoosiks oli fibrotsüstiline mastopaatia ja tumor dextr.mammae küsimärgiga. Internetist loen, et fibrots.mastop.on vähieelne seisund. Tegin praegu ka veretesti onkomarkeritele-see oli korras. Mingeid kaebusi pole. Kõlab küll täieliku hüpohondriku tekstina, kuid lapsed väiksed ja paanika kerge tekkima.
Mis Teie, kui spetsialist antud situatsioonist arvate..
Tänan

Katre

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Katre!
Kahjuks unustasite märkida oma vanuse.
Oluline on see, kui kaua olete toitnud lapsi rinnaga. Rinnaga toitmine optimaalse ajaga, kuni 10 kuud, on nn. "rinnavähi vastane tegevus".
Radioloog dr.Theo Raudsepp on suurte kogemustega hea klinitsist ja ma usaldan teda väga.
Minu soovitus oleks olnud Teile kohe, et kui on mure, siis pöörduge ise radioloogia kliinikusse OÜ Mammograaf, www.mammograaf.ee. Pole vajalik mingeid saatekirju küsida, ega ka oodata, sest aasta teisel poolel oli haigekassa rahadega kõigil kitsas.
Piimanäärmeid kontrollitakse menstruaaltsükli 5.-15. päevani. Nii, et kui algab menstruatsioon, siis saate 10 päeva jooksul broneerida ise aja rinnakliinikusse OÜ Mammograaf. Kui tarvitate antibeebipille, siis 7 tabletivaba päeva jooksul ehk vahetult enne uue tabletilehe alustamist. Radioloog, kes on diagnostika-arst, vaatab Teid, palpeerib, teeb rinna ultraheli diagnostika, kui olete alla 40-aastane, vajadusel punkteerib ja saadab materjali uuringule onkoloogia keskusesse. Koos vastuse tulemusega teab radiloog täpselt, mida teha edasi ja kuhu Teid oleks õige suunata.
Kindlasti käisite prof. V.Rätsepa vastuvõtul. Professor on kunagi ammu teinud tööd maohaiguste erialal ja administratiivse poole peal.
Eelistaksin Teie kaebuste puhul kindlasti kaasaegse koolitusega spetsialiste ja kaaseagse aparatuuriga rinnakliinikut. Mitmes kohas käies tekitate endale ärevushäire, sest arstide erineva ettevalmistuse tõttu erinevatel erialaldel on neil ka erinevad arvamused ja kogemused.
Suure tõenäosusega ei ole tegemist rinnavähiga ja fibrotsüstiline mastopaatia ei ole klassikaline "vähieelne seisund". Vähki kas on, või ei ole.
Ärge, palun, asjatult muretsege, olge olge oma väikestele lastele toeks nende eluteel.
Internetist saate kohe tutvuda www.mammograaf.ee -ga.
Aja saate broneerida juba 27.12.2008. Kliinikul OÜ Mammograaf on ideaalne arhiveerimise süsteem: nad on salvestanud kõik eelnevad uuringud ja saavad neid võrrelda. Nii, et käige ainult Eesti parimas rinnakliinikus.
Olge praegu rahulik; mure Teid ei aita, aitab hea asjatundja ainult koos kvaliteetsete uuringute vastustele toetudes.
G.Litter, www.naistearst.ee, Maarjamäelt