Tupeseen+päevad 19.12.07 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Olen 21 aastane neiu. Juba aasta aega on mind kimbutanud tupeseen. Käisin sellega arsti juures. Soovitati ravida Klotrimazoli ja Femigeliga. Hoolsa ravimise ja arsti ettekirjutuste järgimisega pesu materjali ning tampoonide kasutamise piiramise osas olen ma suutnud mingiks perioodiks seenest vabaneda, aga paraku tuleb see jälle tagasi. Praegu on jällegi ägenemise periood. Kasutan jällegi Klotrimazoli ja Femigeli. 2-3 päevaga sügelus ja kipitus leevendus.
Üldiselt on mu menstruatsioon korrapärane ning erilisi vaevusi peale vähese kõhu ja seljavalu ei esine. Üldiselt on eelmise menstruatsiooni esimese päeva ja järgmise menstruatsiooni alguse vahe 29-30 päeva. Täna on eelmise menstruatsiooni algusest möödas juba 35 päeva. Olen mures, sest nii pikka vahet pole juba ammu olnud (menstruatsiooni algusaastatel kippus vahe olemagi u 35 päeva, aga nüüd on aastaid see olnud 29-30 päva). Juba umbes nädal aega on kõhus selline "imelik tunne" umbes selline tunne on mul ka menstruatsiooni ajal. Kõht ei valuta, aga tunnen kerget pakitsust. Aga mens pole veel alanud.
Tegin eile ka rasedustesti. See oli negatiivne. Ega tegelikult ei olekski eriti võimalik, et olen rase, sest viimati olin vahekorras detsembri esimestel päevadel ja siis kasutasime kondoomi. Enne seda oli viimane vahekord oktoobri lõpus. Siis kasutasin SOS pille. Olen ka korra varem SOS pille kasutanud, siis algas 4-5 päeva pärast pilli võtmist veritsus. Seekord seda ei olnud ning järgmine menstruatsioon toimus plaanipäraselt.
Äkki oskate öelda, millest on tingitud päevade hilinemine. Kas see võib olla seotud tupeseenega? Kas on võimalik, et minu menstruatsiooni hilinemine on tingitud SOS pillide võtmisest oktoobri lõpus? Lisaks sellele tahaksin informatsiooni PAP testi kohta: mida selle abil saab kindlaks teha, kui tihti seda tuleb teha ning kui palju see maksab?
Aitäh vastuse eest!

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud 21-aastane Neiu!
Loen Teie pikast kirjast, et nii noorena on Teil palju probleeme, mis enamsti on seotud elustiiliga ja võimalik, et Teie jaoks vähese nõustamisega.
1. Tupeseen.
Tupeseen ei ole klassikaline suguhaigus, vaid kaasajal enamsti elustiiliga seotud probleem.
Sellest on nii palju kirjutatud, et lugege läbi kõik otsingud.
Soovitused: kasutage intiimpesuks apteegi intiimpesugeeli Lactacyd koos partneriga vähemalt 2x ööpäevas, kasutage enne ja peale vahekorda Klotrimasool kreemi, toduks kasutage biojogurteid; vaid menstruatsiooni ajal kasutage naturaalseid pesukaitseid looduspere poest, ärge kasutage tupetampoone, stringe, igasuguseid vahendeid tuppe, mis rikuvad loomuliku tasakaalu, ärge suitsetage. Kontrollige perearstil hemoglobiini sisaldus veres kui Te ei suitseta, kui suitsetate, siis ferritiini sisaldus veres ja veresuhkur.
Efektiivsemaks raviks on soovitav tarvitada koos partneriga suukaudset ravi, mis on retseptiga.
Muutke oma elustiili, hoidke kehakaal normis. Leidke strateegiad stressiga toimetulekuks.
Tegemist võib olla ka kondoomdest tingitud lateksi allergiaga.

2. Menstruaaltsükli häired.
Normaalsed menstruaaltsüklid on 21.-35. päeva, mis ei vaja ravi.
36. päeva hommikusest uriinist tuleks teha rasedustest ja pöörduda mõlemi tulemuse korral naistearstile. Sünnitamata naistel vajavad menstruaaltsükli häired ravi. Broneerige aeg naistearstile ja seni korrake rasedusteste 1 kord nädalas. Menstruaaltsükli häired ei ole seotud tupeseenega, küll aga on mõlemad seotud stressi, alakaalu, hormoonhäirete, mitmete (varjatud)haiguste jm-ga.
Valige endale sobiv ja kaasaegne rasedusest hoidumise meetod, need aitavad ka menstruaaltsüklit reguleerida. SOS pillid põhjustavad reeglina tsüklivälist veritsust.

3. PAP teste tehakse alates 20. eluaastast suguelu elanud tütarlastele. Algselt soovitatakse teostada kaks testi üheaastase intervalliga, kui need on korras, siis võib jätkata skriinguid iga 2 aasta järel kuni 69 eluaastani. Tasuta emakakaela vähi sõeluuringuid teostatakse iga 5 aasta järel.
PAP test maksab 90.-
Lugege juurde www.ens.ee-juhendid ja palju muud.
G.Litter, www.naistearst.ee, Maarjamäelt